Badania zamku w Pyzdrach cz.2

Część pierwszą tego wpisu wypuściłem w sieć mniej więcej rok temu. Wówczas to, Tomasz z Chojen, vel Olszacki kontynuował drugi sezon badań nad zamkiem fundacji Kazimierza Wielkiego w szacownym pyzdrzańskim grodzie. Ten pierwszy wpis musicie sobie koniecznie poczytać, bo tam już jest historia pierwszej wojny technologicznej w historii naszego kraju oraz dzieje zamku zamienionego na „Dziewiarkę”.

Właśnie trwa trzeci już sezon badań, które ujawniły pod budynkiem młyna, kamienicy i „Dziewiarki” relikty jednego z największych wielkopolskich zamków. „Potwór”, wzniesiony przez króla Kazimierza, był założeniem regularnym, czworobocznym, o czterech skrzydłach zamykających wewnętrzny dziedziniec. Z zewnątrz opięty był regularnie rozmieszczonymi przyporami i niewielkimi, czworobocznymi wieżami. Położony na nadwarciańskiej skarpie, włączony w obręb obwarowań miejskich, musiał być rzeczywiście imponującym założeniem.

DSC00125

Tomasz z Chojen prezentuje odkrycia swojej ekipy… głównie mury…

DSC00135

Tymczasem w głębokich wykopach trwa katorżnicza praca studentów, którzy w ten sposób zmuszeni są odrabiać obowiązkowe ćwiczenia terenowe. Odkrywają w nich mury…

DSC00123

Efektem tych nieludzkich wysiłków są kolejne relikty założenia zamkowego. Ot – takie łęki… czyli też mury…

DSC00127

Praca odbywa się także w ciemnych, mrocznych i wilgotnych piwnicach, w kurzu i zagrożeniu reumatyzmem. W tych skrajnie nieprzyjaznych warunkach odsłaniane są mury…

DSC00136

Czyszczone są mury…

DSC00134

Dla odreagowania od murów i cierpień studenckich, widok z zamku… tfu… kamienicy wzniesionej w miejscu zamku.

P.S. Wpis o zamku w Pyzdrach pojawił się dzisiaj nieprzypadkowo. W końcu niektórzy mieszkańcy kontynentu czczą dzisiaj dzień, w którym kupa luda paryskiego zdobyła inny zamek zapoczątkowując europejski postęp. Postęp skończył się masowym terrorem, ludobójstwem i podbojami Napoleona.

Reklama

2 thoughts on “Badania zamku w Pyzdrach cz.2

  1. Puścić pradziejowca na porządne stanowisko – ignorant. No ale lepsze „mury”, niż glinianki i posłupowe dołki he he powodzenia na Pomorzu;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s