Ćwiczenia 2022

Ostrowite to rozległy kompleks osadniczy rozłożony nad brzegiem jeziora Leśnego (zwanego też jeziorem Ostrowite), składający się ze stanowisk kultury ceramiki wstęgowej rytej, pomorskiej (faza wielkowiejska), wielbarskiej oraz reliktów wczesnośredniowiecznych, zarówno o charakterze osadowym, jak i sepulkralnym. Najstarsze stwierdzone ślady osadnicze sięgają tu późnego paleolitu i mezolitu. Najmłodsze czasów niemal współczesnych, choć od późnego średniowiecza okolica nie jest już bezpośrednio wykorzystywana osadniczo, stanowiąc pole uprawne.

O wyjątkowości zespołu świadczą znaleziska kultury wielbarskiej datowane na późne fazy okresu rzymskiego i okres wędrówek ludów (to znaleziska unikalne!), grób książęcy z III wieku oraz cmentarzysko wczesnośredniowieczne z grobem z tzw. domem zmarłych, grobami nawiązującymi do tzw. grobów komorowych, domniemany relikt wczesnośredniowiecznego grodu a także wczesnośredniowieczny most drewniany i tajemnicza osada na wyspie jeziora.

Wpisy na temat stanowiska na blogu znajdziesz pod tym adresem >>>

Artykuł w serwisie Nauka w Polsce >>>

Artykuł w serwisie Archeowieści>>>

Artykuł w serwisie Nauka w Polsce>>> (w województwie Pomorskim, a nie Kujawsko-Pomorskim)

Najbardziej aktualne informacje w serwisie twitter oznaczone #Ostrowite

Warto zapoznać się z tymi materiałami przed wyjazdem, żeby wiedzieć, czego się spodziewać.

Lokalizację Ostrowitego znajdziecie na tej mapce:

Uwaga:

W roku 2022 baza ekspedycji znajdować się będzie we wsi Ostrowite. Dotychczasowa baza, czyli Stacja Archeologiczna UŁ w Białych Błotach nie przyjmuje gości i czeka na gruntowny remont. Nie będziemy także korzystać w tym roku z budynku parafialnego. Adres nowej bazy zostanie przekazany bezpośrednio uczestnikom ćwiczeń.

Dojazd komunikacją publiczną:

Dowolnym środkiem komunikacji do Chojnic (koleją lub autobusem). W Chojnicach sprawdź, czy możliwy jest dojazd autobusem do Ostrowitego. Pamiętaj, że chodzi o Ostrowite gmina Chojnice (w okolicy są jeszcze inne miejscowości o tej samej nazwie). Jeśli jest możliwy, dojedź i zadzwoń. Jeśli nie jest możliwy zadzwoń z Chojnic.

Dojazd własnym pojazdem:

Najlepiej dojechać autostradą A1 w kierunku na Gdańsk. Autostrada jest bezpłatna do wysokości Torunia. Dalej jest już płatna.

  • Jeśli nie chcesz płacić, zjedź na węźle w Nowym Ciechocinku na DK91 i dalej, przez Toruń, jedź na Świecie, a później wybierz drogę240 na Chojnice.
  • Jeśli chcesz płacić, by dojechać nieco szybciej, jedź autostradą do węzła Nowe Marzy. Stąd na Świecie i dalej drogą 240 na Chojnice – Człuchów. Droga z Nowych Marzów do Świecia znajduje się w remoncie. Budowana jest tu droga ekspresowa. Dalej już bez przeszkód.
  • Można także zjechać z autostrady na węźle Lisewo i dojechać do Stolna, a dalej jechać drogą 91 w stronę Gdańska, do Świecia. Ze Świecia drogą 240 na Chojnice. Na tej drodze są mijanki, a sama droga jest od lat w złym stanie/jest remontowana.
  • Kolejna możliwość to zjazd z autostrady na węźle Warlubie i dalej drogą 238 przez Osie i Tleń do Tucholi. Stąd drogą 240 na Chojnice. Na drodze 238 mogą być mijanki.

W każdym przypadku w miejscowości Silno należy zjechać w lewo na Ostrowite.

Sezon 2022

Badania będą trwały w terminie 16.08 do 17.09.2022. Ponieważ studenci mają różną ilość obowiązkowych godzin, czas trwania ćwiczeń będzie zależał od indywidualnego programu (zwykle 2 do 4 tygodni). Poza osobami, które skontaktowały się ze mną w tej sprawie, pozostali Studenci powinni się pojawić w bazie już 15.08.2021 (święto). Studenci, którzy mają przewidziany krótszy czas ćwiczeń terenowych lub praktyk zawodowych, wyjadą wcześniej.

Studenci spoza UŁ, powinni kontaktować ze mną osobiście na adres jerzy.sikora@uni.lodz.pl. Istnieje możliwość wystawienia pisemnych zaświadczeń o odbyciu badań i wypełnienia innych wymagań stawianych przez Wasze uniwersytety.

Reklama

2 thoughts on “Ćwiczenia 2022

  1. Pingback: Uwaga studenci – uczestnicy badań w Ostrowitem | Gunthera miejsce w sieci

  2. Pingback: Ćwiczenia terenowe i praktyki zawodowe w Ostrowitem | Gunthera miejsce w sieci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s