Ćwiczenia 2019

Ostrowite to rozległy kompleks osadniczy rozłożony nad brzegiem jeziora Leśnego (zwanego też jeziorem Ostrowite), składający się ze stanowisk kultury ceramiki wstęgowej rytej, pomorskiej (faza wielkowiejska), wielbarskiej oraz reliktów wczesnośredniowiecznych, zarówno o charakterze osadowym, jak i sepulkralnym.

O wyjątkowości zespołu świadczą znaleziska kultury wielbarskiej datowane na późne fazy okresu rzymskiego i okres wędrówek ludów (to znaleziska unikalne!), grób książęcy z III wieku oraz cmentarzysko wczesnośredniowieczne z grobem z tzw. domem zmarłych, grobami nawiązującymi do tzw. grobów komorowych, domniemany relikt wczesnośredniowiecznego grodu a także wczesnośredniowieczny most drewniany i tajemnicza osada na wyspie jeziora.

Wpisy na temat stanowiska na blogu znajdziesz pod tym adresem >>>

Artykuł w serwisie Nauka w Polsce >>>

Artykuł w serwisie Archeowieści>>>

Artykuł w serwisie Nauka w Polsce>>> (w województwie Pomorskim, a nie Kujawsko-Pomorskim)

Warto zapoznać się z tymi materiałami przed wyjazdem, żeby wiedzieć, czego się spodziewać.

Lokalizację Ostrowitego znajdziecie na tej mapce:

Uwaga:

W roku 2019 baza ekspedycji znajdować się będzie we wsi Ostrowite. Dotychczasowa baza, czyli Stacja Archeologiczna UŁ w Białych Błotach nie przyjmuje gości i czeka na gruntowny remont.

Dojazd komunikacją publiczną:

Dowolnym środkiem komunikacji do Chojnic (koleją lub autobusem). W Chojnicach sprawdź, czy możliwy jest dojazd autobusem do Ostrowitego. Pamiętaj, że chodzi o Ostrowite gmina Chojnice (w okolicy są jeszcze inne miejscowości o tej samej nazwie). Jeśli możliwy, dojedź i zadzwoń. Jeśli nie jest możliwy zadzwoń z Chojnic.

Dojazd własnym pojazdem:

Najlepiej dojechać autostradą A1 w kierunku na Gdańsk. Autostrada jest bezpłatna do wysokości Torunia. Dalej jest już płatna.

  • Jeśli nie chcesz płacić, zjedź na węźle w Nowym Ciechocinku na DK91 i dalej, przez Toruń, jedź na Świecie, a później wybierz drogę240 na Chojnice.
  • Jeśli chcesz płacić, by dojechać nieco szybciej, jedź autostradą do węzła Nowe Marzy. Stąd na Świecie i dalej drogą 240 na Chojnice – Człuchów.
  • Nie próbuj jechać przez Lisewo (co polecałem w poprzednich latach). Droga jest przebudowywana.

Sezon 2019

Badania będą trwały w terminie 19.08 do 14.09.2019, czyli 4 tygodnie. Studenci powinni się pojawić w Białych Błotach już 18.08.2019 (w niedzielę). Studenci, którzy mają przewidziany krótszy czas ćwiczeń terenowych lub praktyk zawodowych, wyjadą wcześniej.

Studenci spoza UŁ, powinni kontaktować ze mną osobiście na adres gunthers1 na wp.pl. Istnieje możliwość wystawienia pisemnych zaświadczeń o odbyciu badań i wypełnienia innych wymagań stawianych przez Wasze uniwersytety.

1 thought on “Ćwiczenia 2019

  1. Pingback: Uwaga studenci – uczestnicy badań w Ostrowitem | Gunthera miejsce w sieci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s