Ćwiczenia 2018

Ostrowite to rozległy kompleks osadniczy rozłożony nad brzegiem jeziora Leśnego (zwanego też jeziorem Ostrowite), składający się ze stanowisk kultury ceramiki wstęgowej rytej, pomorskiej (faza wielkowiejska), wielbarskiej oraz reliktów wczesnośredniowiecznych, zarówno o charakterze osadowym, jak i sepulkralnym.

O wyjątkowości zespołu świadczą znaleziska kultury wielbarskiej datowane na późne fazy okresu rzymskiego i okres wędrówek ludów (to znaleziska unikalne!), grób książęcy z III wieku oraz cmentarzysko wczesnośredniowieczne z grobem z tzw. domem zmarłych, grobami nawiązującymi do tzw. grobów komorowych, domniemany relikt wczesnośredniowiecznego grodu a także wczesnośredniowieczny most drewniany i tajemnicza osada na wyspie jeziora.

Wpisy na temat stanowiska na blogu znajdziesz pod tym adresem >>>

Artykuł w serwisie Nauka w Polsce >>>

Artykuł w serwisie Archeowieści>>>

Artykuł w serwisie Nauka w Polsce>>> (w województwie Pomorskim, a nie Kujawsko-Pomorskim)

Warto zapoznać się z tymi materiałami przed wyjazdem, żeby wiedzieć, czego się spodziewać.

Lokalizację Ostrowitego znajdziecie na tej mapce:

Dojazd komunikacją publiczną:

Dowolnym środkiem komunikacji do Chojnic (koleją lub autobusem). W Chojnicach sprawdź, czy możliwy jest dojazd autobusem do Lotynia (chodzi o Lotyń w gminie Chojnice). Jeśli możliwy, spróbuj dojechać i zadzwoń po transport w Lotyniu. Jeśli nie będzie możliwy (latem często autobusy do Lotynia nie kursują) zadzwoń z Chojnic.

Dojazd własnym pojazdem:

Starą „jedynką” (DK 91) lub autostradą A1 jedziemy w kierunku na Gdańsk.

  • Jeśli jedziesz DK 91 to w Świeciu trzeba wybrać trasę 240 na Człuchów – Chojnice.
  • Jeśli jedziesz autostradą, to możesz zjechać na węźle Lisewo, w kierunku na Stolno i dalej na Świecie. W czerwcu 2018 r. na tej drodze trwały roboty drogowe, które zapewne nadal będą kontynuowane w sierpniu.To może więc być nie najlepszy wybór.
  • Możesz też wybrać zjazd w Nowym Ciechocinku na DK91 i dalej na Świecie, a tam na Chojnice. To jedyna wersja, w której nie płacisz za autostradę.
  • Możesz też zjechać na węźle Nowe Marzy na Świecie i dalej na Chojnice – Człuchów. To jest najdłuższa droga, ale stosunkowo dobrze się tam jedzie.

Czas dojazdu autostradą, bez względu na wybrany wariant to około 3,5 godziny. Należy pamiętać, że od okolic Torunia autostrada jest płatna. Jeśli nie chcecie płacić powinniście zjechać z autostrady w Nowym Ciechocinku i pojechać na Toruń starą „jedynką”.

W każdym wariancie powinieneś dojechać do trasy 240 prowadzącej do Chojnic. Za Tucholą, około 10 km przed Chojnicami w miejscowości Silno, zjeżdżasz w prawo. Dojazd z Silna zaznaczony jest na mapce. Możecie sobie tę mapkę wydrukować, lub wprowadzić informacje do własnych urządzeń nawigacyjnych. Gdybyście natrafili na problemy najlepiej będzie jak zadzwonicie do mgr Łukasza Trzcińskiego.

Sezon 2018

Badania będą trwały w terminie 16.08 do 28.09.2016. Studenci powinni się pojawić w Białych Błotach już 15.08 (w środę). Choć cała ekspedycja będzie działać w Ostrowitem przez półtora miesiąca, to obowiązkowa obecność studentów jest limitowana programem. Jeśli Twój czas ćwiczeń terenowych jest krótszy – wyjedziesz wcześniej. Chyba, że będziesz chciał zostać.

Studenci spoza UŁ, którzy chcieliby wziąć udział w badaniach muszą być gotowi na to, że być może będą musieli zamieszkiwać pod namiotem, na terenie Stacji Archeologicznej w Białych Błotach. Wynika to z ograniczonej ilości miejsc noclegowych. Będzie możliwość korzystania z zaplecza sanitarnego i kuchennego. W każdym takim przypadku proszę się kontaktować ze mną osobiście na adres gunthers1 na wp.pl. Istnieje możliwość wystawienia pisemnych zaświadczeń o odbyciu badań i wypełnienia innych wymagań stawianych przez Wasze uniwersytety.

Reklamy

1 thought on “Ćwiczenia 2018

  1. Pingback: Uwaga studenci – uczestnicy badań w Ostrowitem | Gunthera miejsce w sieci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s