Ostrowite to rozległy kompleks osadniczy rozłożony nad brzegiem jeziora Leśnego (zwanego też jeziorem Ostrowite), składający się ze stanowisk kultury ceramiki wstęgowej rytej, pomorskiej (faza wielkowiejska), wielbarskiej oraz reliktów wczesnośredniowiecznych, zarówno o charakterze osadowym, jak i sepulkralnym. Najstarsze stwierdzone ślady osadnicze sięgają tu późnego paleolitu i mezolitu. Najmłodsze czasów niemal współczesnych, choć od późnego średniowiecza okolica nie jest już bezpośrednio wykorzystywana osadniczo, stanowiąc pole uprawne.
O wyjątkowości zespołu świadczą znaleziska kultury wielbarskiej datowane na późne fazy okresu rzymskiego i okres wędrówek ludów (to znaleziska unikalne!), grób książęcy z III wieku oraz cmentarzysko wczesnośredniowieczne z grobem z tzw. domem zmarłych, grobami nawiązującymi do tzw. grobów komorowych, domniemany relikt wczesnośredniowiecznego grodu a także wczesnośredniowieczny most drewniany i tajemnicza osada na wyspie jeziora.
Wpisy na temat stanowiska na blogu znajdziesz pod tym adresem >>>
Artykuł w serwisie Nauka w Polsce >>>
Artykuł w serwisie Archeowieści>>>
Artykuł w serwisie Nauka w Polsce>>> (w województwie Pomorskim, a nie Kujawsko-Pomorskim)
Najbardziej aktualne informacje w serwisie twitter oznaczone #Ostrowite
Warto zapoznać się z tymi materiałami przed wyjazdem, żeby wiedzieć, czego się spodziewać.
Lokalizację Ostrowitego znajdziecie na tej mapce:
Uwaga:
W roku 2022 baza ekspedycji znajdować się będzie we wsi Ostrowite. Dotychczasowa baza, czyli Stacja Archeologiczna UŁ w Białych Błotach nie przyjmuje gości i czeka na gruntowny remont. Nie będziemy także korzystać w tym roku z budynku parafialnego. Adres nowej bazy zostanie przekazany bezpośrednio uczestnikom ćwiczeń.
Dojazd komunikacją publiczną:
Dowolnym środkiem komunikacji do Chojnic (koleją lub autobusem). W Chojnicach sprawdź, czy możliwy jest dojazd autobusem do Ostrowitego. Pamiętaj, że chodzi o Ostrowite gmina Chojnice (w okolicy są jeszcze inne miejscowości o tej samej nazwie). Jeśli jest możliwy, dojedź i zadzwoń. Jeśli nie jest możliwy zadzwoń z Chojnic.
Dojazd własnym pojazdem:
Najlepiej dojechać autostradą A1 w kierunku na Gdańsk. Autostrada jest bezpłatna do wysokości Torunia. Dalej jest już płatna.
- Jeśli nie chcesz płacić, zjedź na węźle w Nowym Ciechocinku na DK91 i dalej, przez Toruń, jedź na Świecie, a później wybierz drogę240 na Chojnice.
- Jeśli chcesz płacić, by dojechać nieco szybciej, jedź autostradą do węzła Nowe Marzy. Stąd na Świecie i dalej drogą 240 na Chojnice – Człuchów. Droga z Nowych Marzów do Świecia znajduje się w remoncie. Budowana jest tu droga ekspresowa. Dalej już bez przeszkód.
- Można także zjechać z autostrady na węźle Lisewo i dojechać do Stolna, a dalej jechać drogą 91 w stronę Gdańska, do Świecia. Ze Świecia drogą 240 na Chojnice. Na tej drodze są mijanki, a sama droga jest od lat w złym stanie/jest remontowana.
- Kolejna możliwość to zjazd z autostrady na węźle Warlubie i dalej drogą 238 przez Osie i Tleń do Tucholi. Stąd drogą 240 na Chojnice. Na drodze 238 mogą być mijanki.
W każdym przypadku w miejscowości Silno należy zjechać w lewo na Ostrowite.
Sezon 2022
Badania będą trwały w terminie 16.08 do 17.09.2022. Ponieważ studenci mają różną ilość obowiązkowych godzin, czas trwania ćwiczeń będzie zależał od indywidualnego programu (zwykle 2 do 4 tygodni). Poza osobami, które skontaktowały się ze mną w tej sprawie, pozostali Studenci powinni się pojawić w bazie już 15.08.2021 (święto). Studenci, którzy mają przewidziany krótszy czas ćwiczeń terenowych lub praktyk zawodowych, wyjadą wcześniej.
Studenci spoza UŁ, powinni kontaktować ze mną osobiście na adres jerzy.sikora@uni.lodz.pl. Istnieje możliwość wystawienia pisemnych zaświadczeń o odbyciu badań i wypełnienia innych wymagań stawianych przez Wasze uniwersytety.
Pingback: Uwaga studenci – uczestnicy badań w Ostrowitem | Gunthera miejsce w sieci
Pingback: Ćwiczenia terenowe i praktyki zawodowe w Ostrowitem | Gunthera miejsce w sieci