Ćwiczenia 2017

Ostrowite to rozległy kompleks osadniczy rozłożony nad brzegiem jeziora Leśnego (zwanego też jeziorem Ostrowite), składający się ze stanowisk kultury pomorskiej, wielbarskiej oraz reliktów wczesnośredniowiecznych, zarówno o charakterze osadowym, jak i sepulkralnym.

O wyjątkowości zespołu świadczą znaleziska kultury wielbarskiej datowane na późne fazy okresu rzymskiego i okres wędrówek ludów (to znaleziska unikalne!), grób książęcy z III wieku oraz cmentarzysko wczesnośredniowieczne z grobem z tzw. domem zmarłych, grobami nawiązującymi do tzw. grobów komorowych, domniemany relikt wczesnośredniowiecznego grodu a także wczesnośredniowieczny most drewniany i tajemnicza osada na wyspie jeziora.

Wpisy na temat stanowiska na blogu znajdziesz pod tym adresem >>>

Artykuł w serwisie Nauka w Polsce >>>

Artykuł w serwisie Archeowieści>>>

Artykuł w serwisie Nauka w Polsce>>> (w województwie Pomorskim, a nie Kujawsko-Pomorskim)

Warto zapoznać się z tymi materiałami przed wyjazdem, żeby wiedzieć, czego się spodziewać.

Lokalizację Ostrowitego znajdziecie na tej mapce:

Dojazd komunikacją publiczną:

Dowolnym środkiem komunikacji do Chojnic (koleją lub PKS). Autobusem PKS z Chojnic do Lotynia. Tutaj trzeba zadzwonić po transport, lub bujnąć się przez las (około 1,5 km). Gdyby okazało się, że PKS w Chojnicach zlikwidował latem kursy do Lotynia, zadzwonić trzeba z Chojnic.

Dojazd własnym pojazdem:

Starą jedynką w kierunku na Gdańsk. W Świeciu trzeba wybrać trasę 240 na Człuchów – Chojnice. Za Tucholą, a przed Chojnicami trzeba skręcić w miejscowości Silno, w prawo (obok kościoła) i jechać prosto, aż się skończy asfalt. Później szutrówką i drogami gruntowymi do bazy w Białych Błotach, według wskazówek z mapki powyżej. Czas dojazdu około 4,5 godziny (z Łodzi).

Od kiedy oddano do użytku autostradę A1 można wjechać na autostradę, w kierunku na północ, do węzła Lisewo, gdzie zjeżdżamy na Stolno. W Stolnie wjeżdżamy na starą „jedynkę” (obecnie trasę 91) i jedziemy na Świecie. Alternatywnie można pojechać do węzła Nowe Marzy i na Świecie (droga minimalnie dłuższa, ale wygodniejsza). Stąd na trasę 240, w kierunku na Człuchów do miejscowości Silno. Dalej jak w poprzednim przypadku. Czas dojazdu około 3,5 godziny. Należy pamiętać, że od okolic Torunia autostrada jest płatna. Jeśli nie chcecie płacić powinniście zjechać z autostrady w Nowym Ciechocinie i pojechać na Toruń starą „jedynką”.

Dojazd z Silna (na trasie ze Świecia do Chojnic) zaznaczony jest na mapce. Możecie sobie tę mapkę wydrukować, lub wprowadzić informacje do własnych urządzeń nawigacyjnych. Gdybyście natrafili na problemy najlepiej będzie jak zadzwonicie do mgr Łukasza Trzcińskiego.

Sezon 2017

Badania będą trwały w terminie 16.08 do 30.09.2016. Studenci powinni się pojawić w Białych Błotach już 16.08 (w niedzielę). Choć cała ekspedycja będzie działać w Ostrowitem przez półtora miesiąca, to obowiązkowa obecność studentów jest limitowana programem. Jeśli Twój czas ćwiczeń terenowych jest krótszy – wyjedziesz wcześniej. Chyba, że będziesz chciał zostać.

Studenci spoza UŁ, którzy chcieliby wziąć udział w badaniach muszą być gotowi na to, że być może będą musieli zamieszkiwać pod namiotem, na terenie Stacji Archeologicznej w Białych Błotach. Wynika to z ograniczonej ilości miejsc noclegowych. Będzie możliwość korzystania z zaplecza sanitarnego i kuchennego. W każdym takim przypadku proszę się kontaktować ze mną osobiście na adres gunthers1 na wp.pl. Istnieje możliwość wystawienia pisemnych zaświadczeń o odbyciu badań i wypełnienia innych wymagań stawianych przez Wasze uniwersytety.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s