Koniec z Niemcami

Zakończyliśmy naszą wyprawę do Niemiec. Badania w Sittensen także się zakończyły…

DSC09310Pobieranie próbek z nawarstwień dna fosy do datowań C14. Materiał, który można było powiązać z grodziskiem okazał się być na tyle nieliczny, że nie było możliwe datowanie na jego podstawie. Udało się zidentyfikować jedynie dość liczny materiał i obiekty osadnicze ze starszej fazy okupacji tego terenu (?), w okresie rzymskim.

W międzyczasie trafiliśmy do kolejnego grodziska w Hollenstedt. Obiekt ten został przebadany w znacznym stopniu, w trakcie badań ratowniczych, które odbyły się tutaj, gdy jego znaczną część ówczesny właściciel terenu postanowił w 1968 r. zamienić na stawy rybne.

DSC09314Tablica informacyjna na grodzisku.

W badaniach lat 70. XX wieku rozpoznano zarówno materiał ruchomy (ze sporą domieszką ceramiki naczyniowej typu słowiańskiego, którą jednak dość powszechnie spotyka się na zachód od Łaby, na stanowiskach niekoniecznie słowiańskich). Pojawiły się jednak istotne kontrowersje dotyczace chronologii obiektu.

DSC09313Tak wygląda grodzisko po badaniach i rekonstrukcji około 3/4 obwodu.

Lokalny Urząd Archeologiczny planuje badania weryfikacyjne obiektu, które pozwoliłyby na pozyskanie materiału do badań dendrochronologicznych oraz ponowne zadokumentowanie przekroju wału.

DSC09315Przyrodnik został poproszony o rozpoznanie sytuacji środowiskowej obiektu. Zrobiliśmy wstępne odwierty i wygląda na to, że będziemy mieć powód by powrócić do Niemiec wkrótce.

A w międzyczasie musimy jeszcze popracować nad kilkoma projektami w kraju – czekają nas kolejne grodziska do badań nieinwazyjnych, doroczne badania w Ostrowitem, jeszcze jedno grodzisko na Pomorzu oraz praca nad pewnym wielkim projektem, która będzie możliwa dzięki grantowi NCN. Pracowity czas przed nami.

Reklama

1 thought on “Koniec z Niemcami

  1. Pingback: „Loco, qui dicitur Holdunsteti” czyli na saksach pod Hamburgiem | Gunthera miejsce w sieci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s