Tempietto longobardo – kaplica Santa Maria in Valle w Cividale

Cividale del Friuli położone jak sama nazwa mówi w północno – wschodniej części Włoch, zwanej Friuli, jest obecnie niewielkim, prowincjonalnym miasteczkiem. W VII – VIII wieku było jednak jednym z głównych państwa Longobardów, siedzibą patriarchy Akwilei i miejscem urodzenia Pawła Diakona – historyka Longobardów. Około roku 762 rozpoczęto tutaj budowę niewielkiej kaplicy Santa Maria in Valle – oratorium związanego z klasztorem benedyktynek. Dzisiaj jest ono sztandarowym przykładem sztuki longobardzkiej – czerpiącej inspiracje z bizantyjskiej Rawenny.

Kaplica znajduje się na linii murów obronnych miasta, nad wysoką, skalistą krawędzią doliny rzeki Natisone (jak to się nazywa po polsku?). To niewielki budynek, z bogatą dekoracją sztukaterii i fresków.

Wnętrze kaplicy. Widoczne kolumny arkady wydzielającej we wnętrzu trójnawową, niewielką przestrzeń, oraz stiukowe dekoracje części prezbiterialnej.

Sztukaterie w części prezbiterialnej. Datowanie postaci królów i królowych jest obiektem sporów. Część badaczy widzi w nich przykład sztuki longobardzkiej, inni karolińskiej, zdaniem jeszcze innych łączyć je należy z okresem ottońskim.

W podręcznikach historii sztuki zamieszczane są wyłącznie zdjęcia wnętrza kaplicy. Zawsze mnie nurtowało, jak wygląda z zewnątrz. Zrobienie dobrego zdjęcia wymagałoby przeprawienia się na drugi brzeg. Ja nie miałem wiele czasu więc… Prawda, że nic ciekawego?

Samo Cividale jest bardzo urokliwym miejscem. Po drodze do kaplicy czekają nas takie widoki:

W starej części miasta spotkać możemy takie interesujące obiekty, jak ten XIV – wieczny dom:

Obok kaplicy, symbolem miasta jest jeszcze Diabelski Most, z XV wieku:

A oprócz tego Palazzo dei Proweditori veneti projektu Palladia, renesansowa katedra z XV-XVI wieku, celtyckie hypogeum i sporo innych artakcji…

Cividale odwiedza umiarkowana liczba turystów. Opłata za zwiedzanie kaplicy jest dość znaczna (chyba koło 3 euro). Mimo wszystko warto zobaczyć ten wspaniały przykład wczesnośredniowiecznej sztuki…

Reklama

1 thought on “Tempietto longobardo – kaplica Santa Maria in Valle w Cividale

  1. Pingback: Święty Michał w Hildesheim « Gunthera miejsce w sieci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s