SAGA GIS – łączenie kilku rastrowych NMT

Czasami potrzebujemy połączyć (zmozaikować) kilka Numerycznych Modeli Terenu i stworzyć z nich jeden większy. Połączony NMT ułatwia tworzenie wizualizacji, analiz czy nawet ujednoliconego sposobu wyświetlania (kolor, przezroczystość etc). Dla doświadczonych użytkowników programów GIS to nie jest wielki problem, dla początkujących może być. Dla nich właśnie krótki tutorial dla SAGA GIS, który ma tę zaletę, że doskonale radzi sobie z rastrami, a do tego jest nieco łatwiejszy w obsłudze niż GRASS.

1. Otwieramy pliki rastrowe: Modules – File – GDAL/OGR – GDAL: Import Raster:

zrzut4

W oknie dialogowym wybieramy raster, który chcemy otworzyć. Pamiętajmy, że w SAGA każdorazowo musimy kliknąć na ikonę otwartej warstwy w zakładce „Data”, by zaimportowana warstwa wyświetliła się w oknie mapy i znalazła swoje miejsce w drzewie warstw w zakładce „Maps”.

zrzut6Tak mniej więcej obraz uzyskamy po zaimportowaniu wszystkich arkuszy NMT.

2. Drugim krokiem jest po prostu wejście w opcję: Modules – Grid – Grid System – Mosaicking

zrzut5Pojawi się okno dialogowe, w którym klikamy na „Input Grids”

3. W drugim okienku dialogowym, które pojawi się po wybraniu opcji „Input Grids” wybieramy warstwy, które mają zostać połączone:

zrzut2Po zatwierdzeniu w oknie dialogowym mozaikowania wybieramy następujące opcje:

Interpolation: B-Spline Interpolation

Overlapping Areas: mean

zrzut14. Po zatwierdzeniu powinniśmy uzyskać jednolity, połączony raster, który oczywiście musimy wywołać kliknięciem do okna mapy:

zrzut35. Gotowy raster możemy zapisać np. w postaci pliku Arc Grid (.asc): Modules – File – Grids – Export – Export ESRI Arc/Info Grid

zrzut7W okienku dialogowym wybieramy nowo stworzoną mozaikę (zazwyczaj na końcu listy w zakładce Grid systems) oraz wybieramy nazwę i lokalizację dla gotowego pliku:

zrzut8I gotowe.

Reklama

10 thoughts on “SAGA GIS – łączenie kilku rastrowych NMT

 1. Bardzo dziękuję za tutorial. Mam jednak pytanie – w jakim formacie są pliki których używałeś?W jakiej są rozdzielczości (90m?) Skąd można je pobrać? Pozdrawiam!

 2. Hej, mam pytanie odnośnie granic między kostkami. Jest jakaś opcja edycji, na tyle aby profile przechodzące przez granice były płynne?

  • Nie wiem czemu przeoczyłem pytanie. Odpowiedź po upływie dłuższego czasu, ale może komuś się przyda:
   Trzeba wypełnić „dziury”: Geoprocessing-grid-gaps-close gap

 3. Witam.
  A ja mam pytanie nieco w drugą stronę. Nie jak połączyć kilka plików lecz wręcz przeciwnie – jak zmniejszyć obszar do dalszych działań. Konkretny przykład:
  Interesujący mnie obiekt leży dokładnie na granicy dwóch obszarów w formacie .las. Połączyłem je wg powyższego sposobu i wyszło super. Ale tu zaczynają się schody. Za nic nie mogę (nie wiem jak) przyciąć plik do znacznie mniejszego obszaru (200 x 200 m) w celu zapisania go w formacie xyz do dalszej obróbki w np. mikromap.
  Byłbym wdzięczny za pomoc 🙂
  Stawiam zgrzewkę bezalkoholowego 🙂 (to nie są puste obietnice)
  Pozdrawiam serdecznie

  • Za bezalkoholowe nie powiem 🙂
   Najprościej, tak na szybko, zrobić to w Qgisie. Tam w menu „raster” jest opcja przycinania. Można po prostu zaznaczyć do jakiego prostokąta ma przyciąć, lub wcześniej spreparować shapefile, który będzie robił za maskę do przycięcia.
   W SAGA na pewno też się da, ale musiałbym uruchomić program i poszukać opcji, a teraz nie mam wolnej chwili.
   Jak będziesz nalegał, to kiedyś sprawdzę, ale spróbuj z tym Qgisem…
   Pozdrawiam

   • Nie zauważyłeś telewizyjnego mrugnięcia 🙂
    Jeszcze jedno małe pytanko odnośnie sagagis 🙂
    Jak (jeśli się da) wstawić wartości wysokości poziomic i czy jest metoda wygładzania (zaoblania) poziomic?
    Pozdrawiam serdecznie

   • W SAGA ustawienie wartości poziomic odbywa się w bocznym panelu Properties w zakładce Settings.Tam na dole jest opcja Attribute, gdzie można ustawić wyświetlenie wartości poziomic.
    Jeśli chodzi o wygładzenie poziomic to wejdź do menu Geoprocessing – Shapes – Lines i tam wypróbuj opcje Line Simplification lub Line Smoothing. Musisz poeksperymentować z ustawieniami. Efekty bywają szczerze mówiąc różne, przy czym raczej pozbędziesz się w ten sposób nadmiernej komplikacji linii, ale nadal raczej nie będą one „zaokrąglone”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s