Qgis – tworzenie map

Qgis jest prostym programem GIS na platformy Windows, MacOS i oczywiście Linux. Oferuje przyjazny interfejs i umożliwia tworzenie własnych map oraz we współpracy z PostGIS i GRASS może pomóc zamienić nasz domowy komputer w dość potężną stację roboczą GIS. Dla niewtajemniczonego użytkownika możliwość tworzenia map będzie najprzydatniejszą funkcjonalnością.

W Mandrivie instalacja Qgis jest banalnie prosta, wystarczy wpisać w konsli (jako root): urpmi qgis lub wybrać pakiet w graficznym managerze pakietów. System sam rozwiązuje wszystkie zależności. Zaawansowani uzytkownicy mogą doinstalować jeszcze pakiet grass.

W Ubuntu należy dodać repozytorium (deb http://ppa.launchpad.net/qgis/ubuntu hardy main) zawierające najnowszą wersję programu. Ponownie należy zainstalować pakiety qgis i grass (w synapticu lub komendą: sudo apt-get install qgis grass). Niestety źle rozwiązane zależności spowodują, że nie będą nam działać pisane w pythonie rozszerzenia. Żeby temu zapobiec należy doinstalować dwa dodatkowe pakiety:

sudo apt-get install python-qt4 python-sip4

Okno robocze w qGIS. Trwa praca nad mapą Drohiczyna w średniowieczu i okresie nowożytnym, tworzoną na podstawie wyników badań archeologicznych.

Warto dodać, że Systemy Informacji Geograficznej są rewelacyjnymi narzędziami dla historyków i archeologów zajmujących się problemami osadniczymi. W naszym kraju tego rodzaju badania nadal raczkują, ale w krajach anglosaskich są rozwijane (por. podręcznik w jęz. angielskim).

Systemy GIS mogą też być wykorzystane w dokumentacji archeologicznej. O ile wiem takie działania podejmowała w Polsce ekipa KOBiDZ (A. Gołembnik). QGIS jest wykorzystywany jako narzędzie dokumentacji przez grupę Arc-Team i wszedł do opracowanego przez nich systemu ArcheOS.

Reklama

4 thoughts on “Qgis – tworzenie map

  1. Fajny artykulik. Na KUL była konferencja kilka dni temu: „Systemy Informacji Geograficznej w pracy historyka”, to a poropos, że u nas też coś się zaczyna dziać:)
    pozdrawiam

  2. Witam.
    Szukam darmowego lub taniego programu do fotogrametrii 3D, w odniesieniu do współrzędnych X,Y,Z (na podstawie pomiarów tachimetrem). Niestety AutoCad to ogromny wydatek (z nakładką ArcheoCad), a programy takie jak Mikromap nie posiadają specjalnie funkcji graficznych do obróbki (choć da się łączyć rastry na płaszczyźnie oraz w przekroju po „przerobieniu” współrzędnych).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s