Kontynuujemy prace nad grodziskami

Dzisiaj Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki odwołań w ramach programu „Ochrona zabytków archeologicznych”. Miło nam było dowiedzieć się, że nasz projekt p.t. „Nieinwazyjne badania grodzisk wczesnośredniowiecznych Polski Centralnej” uzyskał dofinansowanie na 2015 r. Dzięki temu będziemy mogli kontynuować prace, które prowadziliśmy w 2013 i 2014 r.

Przypomnę, że do tej pory przebadaliśmy łącznie 9 grodzisk wraz z ich zapleczem osadniczym. O naszych badaniach pisały Archeowieści, serwis Nauka w Polsce PAP, Gazeta Wyborcza, a nawet Past Horizons.

Każdy z dotychczasowych sezonów kończyliśmy wykładem. Na Academia.edu dostępne są prezentacje związane z tymi wykładami:

z roku 2013

z roku 2014

Pozwalają się one zorientować w tym, co udało nam się zrobić.

Ogólne informacje o grodziskach dostępne są też na naszej stronie internetowej. Dzięki dofinansowaniu w tym roku pojawią się na niej nowe punkty. Teraz niestety czeka nas żmudny i bolesny proces ograniczania naszych badawczych zamiarów. Dofinansowanie jest znacznie niższe niż zakładała aplikacja. Oznacza to, że będziemy musieli zrezygnować z pewnych procedur lub ograniczyć ich zasięg.

W tej chwili przygotowujemy kilka publikacji, które będą prezentowały pozyskane przez nas nowe informacje o grodziskach. Nasze plany zakładają przebadanie większości grodzisk wczesnośredniowiecznych dawnej Prowincji Łęczyckiej, czy też księstw/ziem łęczyckiej i sieradzkiej. Tegoroczne badania powinny zamknąć problem znanych do tej pory grodzisk wytypowanych do badań. Tymczasem pojawiają się zupełnie nowe możliwości detekcji obiektów do tej pory nie znanych. Równolegle więc do programu finansowanego z środków MKiDN podjęliśmy działania rozpoznania i wstępnej weryfikacji grodzisk, które do tej pory nie były znane. Wkrótce może się okazać, że baza obiektów obronnych z okresu wczesnego średniowiecza w centralnej Polsce powinna być rozszerzona.

Reklama

1 thought on “Kontynuujemy prace nad grodziskami

  1. Pingback: Kolejne grodziska na warsztacie | Gunthera miejsce w sieci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s