Wykład otwarty o grodziskach

Zapraszam na kolejny, drugi już wykład otwarty o drugim etapie badań nieinwazyjnych nad grodziskami. Wykład odbędzie się w poniedziałek 22 grudnia o godzinie 13.00 w siedzibie Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, w sali 108. Na wykład zapraszam wszystkie osoby zainteresowane badaniami nieinwazyjnymi oraz grodziskami Polski Centralnej. Przedstawione będą wyniki badań na obiektach w  Ewinowie, Krzepocinku i Spycimierzu (proszę bardzo – niech będzie po nowemu) oraz na Górze Chełmo, gdzie uzupełniliśmy badania rozpoczęte w zeszłym roku.

plakat2Program został dofinansowany z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach priorytetu 5 Ochrona Zabytków Archeologicznych w 2014 r.

Reklama

3 thoughts on “Wykład otwarty o grodziskach

 1. Czy można uzyskać od Pana informacje ile dokładniej było punktów osadniczych, w dwóch okresach do siebie porównywanych, w poniższym tekście, czy od jakiej liczy punktów przykładowo od 100, był wzrost o te 60%, Czy te wcześniejsze punkty osadnicze to po prostu głównie wsie, czy jakieś inne osiedla.
  I o jakiej liczbie bardziej grodów w ogóle mówimy w „okresie 2. poł. IX do ok. poł. X w.” Polsce Centralnej, bo tak to jest to trochę zbyt niejasne i abstrakcyjne.

  „W okresie 2. poł. IX do ok. poł. X w. na terenie Polski Centralnej zaszły dość istotne przemiany, zarówno w gęstości zasiedlenia (wzrost archeologicznie zarejestrowanych punktów osadniczych wyniósł około 60% w stosunku do okresu wcześniejszego, pomiędzy VI/VII a schyłkiem VIII – połową IX w.; por. Sikora 2009, 142-146), jego stabilności, organizacji i strukturze. Pojawił się zupełnie nowy typ osiedli, jakim były punkty umocnione – grody, pełniące bardzo zróżnicowane funkcje społeczne, osadnicze, ideologiczne i zapewne też szeroko rozumiane kultowe (Sikora 2007 , 130-132; por. Kamińska 1971, 52, zwł. 54 i nast.;Chmielowska, Marosik 1989, 39, 79 i nast. – gdzie teza o wczesnej genezie budownictwa grodowego w Polsce Centralnej, sięgającej VI w.) ”

  cytat z „Między podbojem a prowincją.Przyczynek do piastowskiej organizacjiPolski Centralnej w X i XI w.”

  • Szanowny Panie,
   Po to umieszcza się w tekście przypisy, by nie trzeba było przepisywać wszelkich informacji, które już kiedyś podawałem. W mojej książce do której się odwołałem w przypisie znalazłyby Pan informacje o tym, że w okresie od 2 połowy IX do połowy X wieku funkcjonowało 8 grodów oraz dwie osady obronne (jedna z nich, po ostatnich badaniach może być bez wątpienia uznana za gród, chodzi o obiekt w Tumie) oraz 139 punktów osadniczych.
   Z okresu wcześniejszego takich punktów jest 97.
   Jeśli chodzi o same punkty osadnicze to nie mogę w większości przypadków określić jaki miały charakter, bo na tym etapie badań nie jest dla nas jasny. Są to mianowicie punkty w większości zidentyfikowane w trakcie badań powierzchniowych AZP. Poza kilkoma badanymi wykopaliskowo są to po prostu miejsca zalegania na powierzchni materiału zabytkowego (głównie ceramicznego) z tego okresu.
   Proszę uprzejmie by na przyszłość na blogu odnosić się do wpisów, a kwestie związane z publikacjami chętnie wyjaśnię mailowo.
   Pozdrawiam

   • Dziękuję za szybką i wyczerpująca odpowiedź.
    Liczba 97 stanowisk osadniczych „sukow-dziedzice” była mi znana, jak również liczba 2500 stanowisk/punktów archeologicznych (osadniczych?) z wczesnego średniowiecza, wymienionych w Pana publikacjach, interesowała mnie właśnie taka krótka informacja statystyczna.
    Po prostu nie było to dla mnie jasne, czy to do tego się odnosi.
    Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s