Ostrowite – jak to wygląda w geofizyce?

Na specjalne życzenie Piotra Wronieckiego prezentuję kilka obiektów archeologicznych i odpowiadających im anomalii magnetycznych. Wszystko po to by udowodnić, że geofizyka archeologiczna jest super i działa.

jamax2Na początek dziwny grób szkieletowy 52.

jamax1Oraz odpowiadająca mu anomalia.

jamax3Teraz piec wapienniczy ludności kultury wielbarskiej z okresu rzymskiego.

jamax4Oraz odpowiadająca mu okazała anomalia.

jamax5Teraz dwa obiekty: na górze zdjęcia grób ciałopalny kultury pomorskiej, z brukiem kamiennym, na dole zaś grób szkieletowy z okresu wczesnego średniowiecza.

jamax6Mapa anomalii magnetycznych. Okazały kamienny grób doskonale czytelny jako anomalia, zaś grób szkieletowy właściwie nieczytelny.

jamax9Inna jeszcze sytuacja: grób szkieletowy 50, który przecina starszy grób ciałopalny, związany z kulturą pomorską.

jamax10Odpowiadające tej sytuacji anomalie magnetyczne: doskonale czytelna jest anomalia związana z grobem ciałopalnym. Grób szkieletowy właściwie nie istnieje w badaniach magnetycznych.

Oto słabość badań geofizycznych – groby szkieletowe są niemal nierozpoznawalne. Wyjątkiem jest jedynie dziwny grób 52, ale wynika to z faktu, iż pochówek ten złożono w obiekcie o zupełnie innym początkowo charakterze. Dzięki badaniom magnetycznym nie uda się więc ustalić zasięgu i układu wczesnośredniowiecznego cmentarzyska. Można to próbować zrobić z grobami kultury pomorskiej. Jednak trudno odróżnić je od anomalii, jakie związane są z innymi obiektami archeologicznymi, np. z paleniskami.

jamax7Na koniec ponownie dwa obiekty: w centrum kadru jama z materiałem wczesnośredniowiecznym (i starszym, m. in. z wtórnie wrzuconą popielnicą kultury pomorskiej), prawdopodobnie glinianka. Na górze regularnie prostokątny piec kultury wielbarskiej, częściowo zniszczony przez ową młodszą jamę. Na dole, nieco na prawo od jamy wczesnośredniowiecznej inna jama, związana z ludnością kultury pomorskiej.

jamax8I odpowiadające tym obiektom anomalie magnetyczne. Wszystkie trzy obiekty doskonale czytelne, przy czym jama „pomorska” jest w obrazie magnetycznym nieproporcjonalnie duża, w stosunku do swoich rzeczywistych rozmiarów.

Generalną zasadą jest, iż kształt i powierzchnia anomalii nie musi odpowiadać kształtowi i powierzchni obiektu archeologicznego.

PS Dziękuję wszystkim zatroskanym przyjaciołom i uczestnikom ekspedycji za zainteresowanie i słowa pociechy. Samochód nadal w naprawie co utrudnia nieco funkcjonowanie na wykopie. Podobno to jakiś czujnik. Zobaczymy jutro ja się sprawa rozwinie.

Reklama

10 thoughts on “Ostrowite – jak to wygląda w geofizyce?

  1. Przyklad grobu szkieletowego wyraznego na magnetyce jest wyjatkiem dosyc ciekawym. Wyglada na to, ze namagnetyzowana ziemia z jamy obok stanowi jego wypelnisko i jest zrodlem anomalii.

    • Sądzę raczej, że źródłem anomalii są w tym przypadku kamienie, a anomalia pokazuje zasięg bruku grobu kultury pomorskiej pod grobem ciałopalnym. To się okaże wkrótce, bo będziemy musieli usunąć pozostałości grobu szkieletowego i odsłonić resztki „pomorszczaka”. W każdym razie sądzę, że także w tym przypadku grobu szkieletowego tradycyjnie nie widać.

  2. Napisałeś, że „jama „pomorska” jest w obrazie magnetycznym nieproporcjonalnie duża w stosunku do swoich rzeczywistych rozmiarów”.
    To prawda, ale anomalię generuje nie sama jama, tylko jej aktywne magnetycznie wypełnienie. A w wypadku tej akurat jamy w środku znajdował się umyślnie tam wrzucony monstrualny głaz. To tłumaczy, dlaczego ta anomalia była taka duża.

  3. Wazne jest tez byc moze pierwsze w Polsce geofizyczne zarejestrowanie i zweryfikowanie grobu kultury pomorskiej. Na planie anomalia, ktorej ten grob jest zrodlem byc moze nie rozni sie od obiektow produkcyjnych, ale podejrzewam, ze latwo byloby stworzyc klucz interpretacyjny by je moc odrozniac.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s