Zakończenie badań w Ostrowitem nie oznacza bynajmniej zakończenia naszej terenowej aktywności. Czeka nas bardzo pracowita jesień, podczas której odwiedzać będziemy całe mnóstwo stanowisk. Przede wszystkim czeka nas kończenie prac w ramach programu „Badania nieinwazyjne grodzisk Polski Centralnej” realizowanego przez łódzki oddział SNAP i finansowanego z 5 priorytetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, “Ochrona zabytków archeologicznych”. Badania rozpoczęliśmy później niż planowaliśmy, bo zima tego roku nieco się przedłużyła. Zaraz później okazało się, że na polach rośnie już zboże i nie należy go tratować. Żniwa zakończyły się w połowie sierpnia, kiedy rozpoczynaliśmy badania w Ostrowitem. Teraz po ich zakończeniu wracamy na grodziska.
Powrót na grodziska rozpoczęliśmy od badań powierzchniowych w rejonie grodziska w Starych Skoszewach. Badania przeprowadziliśmy opierając się na siatce kwadratów, w ramach których zbierany był materiał zabytkowy. Taka metoda pozwala na przeprowadzenie analiz rozkładu przedmiotów wyoranych podczas prac polowych i wytyczenie stref użytkowanych w różnych horyzontach czasowych.
W Skoszewach zastosowaliśmy dość gęstą siatkę 10×10 m. Wyniki opracowuję w Qgis, który pozwala w wygodny sposób przygotować ich graficzną wizualizację. Na wnioski trzeba będzie jeszcze poczekać do momentu umycia i przeanalizowania pozyskanego zbioru. Zobaczymy co się objawi…
A tymczasem kolejne grodziska czekają.
Pingback: Android, Locus i badania powierzchniowe | Gunthera miejsce w sieci