Ostrowite 2013 zakończone

Tegoroczne badania w Ostrowitem oficjalnie uznajemy za zakończone. We wtorek 17.09 zasypaliśmy wykopy.

W trakcie tegorocznych badań udało się przebadać 2,25 ara powierzchni. Jeśli chodzi o zakres badań to zdecydowanie najmniej w ciągu ostatnich 5 lat. Nie pomogły nam zmieniające się drastycznie warunki pogodowe – najpierw upały, które wysuszyły powierzchnię calcowej gliny w wykopie i zamieniły ją w „beton”, później gwałtowne załamanie, które przyniosło deszcze zamieniające „beton” w „bagno”. Nie pomogła też stosunkowo nieliczna grupa badaczy.

digikam-image-exportKoniec sierpnia – przerwa w pracy. W trakcie upałów konieczne było obniżenie temperatury organizmu rozgrzanego zapałem i pracą organizmu.

DSC09950_v1Wrzesień – zalany po deszczach wykop.

DSC09937_v1Wrzesień – mgły na stanowisku.

Pomimo to sezon uznać należy za bardzo udany. Odsłoniliśmy 7 grobów szkieletowych należących zasadniczo do młodszego okresu funkcjonowania cmentarzyska (zapewne 2 połowa XII – pierwsza połowa XIII wieku). Do tej pory notowaliśmy raczej pochówki starsze, lub trudne do określenia chronologii. Interesującą cechą odsłanianych grobów była obecność śladów drewnianych trumien, których do tej pory właściwie nie rejestrowaliśmy (poza wyjątkowym grobem 24, nawiązującym zapewne do grupy tzw. grobów komorowych). Trumnom i innym konstrukcjom drewnianym z Ostrowitego poświęcę w najbliższym czasie osobny wpis na blogu.

DSC00045_v1Ślady trumny w dnie jamy grobu 49.

Udało nam się także odnaleźć popielnicę ciałopalnego grobu kultury pomorskiej. Była ona co prawda wtórnie wrzucona do średniowiecznego obiektu, ale być może właśnie to pozwoliło jej zachować się do naszych czasów (zakładamy bowiem, że cmentarzysko kultury pomorskiej mogło ulec całkowitemu zniszczeniu).

DSC00065_v1Zasypywanie wykopu.

W tym roku z powodów jakiegoś organizacyjnego zamieszania na badania przyjechała bardzo nieliczna grupa studentów odbywających ćwiczenia terenowe przewidziane programem studiów. Badania nie mogłyby się odbyć bez znaczącej pomocy wolontariuszy – zarówno studentów 3 roku studiów licencjackich, którzy w programie nie mają ćwiczeń terenowych, a mimo to zdecydowali się uczestniczyć w badaniach, jak i absolwentów łódzkiej archeologii z ostatnich lat. Wszystkim tym osobom należą się szczególne podziękowania. Dziękuję!

Dziękuję też osobom, które zadeklarowały chęć uczestnictwa w badaniach, ale z powodów logistycznych (brak miejsc noclegowych) nie mogły przyjechać.

DSC00068_v1Wykop zasypany – trwa wyrównywanie terenu. Wykopaliska są zamknięte.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s