Jak zrobić prostopadłe zdjęcia wykopu?

W archeologicznej dokumentacji kluczowe staje się zwykle zrobienie zdjęć możliwie prostopadłych do fotografowanej powierzchni. O ile nie dysponujemy dronem lub balonem, wieżą fotograficzną i nie opanowaliśmy trudnej sztuki lewitacji, pozostają nam inne, mniej spektakularne metody. W naszej praktyce zazwyczaj korzystamy z drabiny, ale czasami zdarza się nam o niej zapomnieć.

W takiej sytuacji należy improwizować…

By ułatwić sobie dokumentację polecam aparat wyposażony w tryb life-view, tak by nie trzeba było koniecznie przykładać wizjera do oka oraz uchylny ekranik, ułatwiający kadrowanie.

W razie czego samochód terenowy umożliwi wjazd do wykopu, pod warunkiem, że nie jest zbyt głęboki 😉

Reklama

23 thoughts on “Jak zrobić prostopadłe zdjęcia wykopu?

 1. Moje osobiste doświadczenie jest takie, że jak zapominam drabiny, to zapewne brak mi także innych rzeczy. Pilot ma rozładowaną baterię, a wężyk był w tym czarnym plecaku, ale przez miesiąc zawsze miałem drabinę,więc zapomniałem o tym i mam tym razem plecak czerwony.

  Ponieważ jestem informattykiem a nie archeologiem, w praktyce to dotyczy nie drabiny, tylko innych gadżetów, ale mechanizm jest ten sam.

   • A jak się nie posiada samochodu terenowego tylko np czołg, to jest jeszcze łatwiej. Ma jednak zdecydowanie lepsze właściwości terenowe, a do tego obrotową wieżę z działem. Obracasz wieżę w odpowiednią stronę, włazisz na lufę i strzał migawką.
    Trochę gorzej jest jeśli posiadamy działo samobieżne, bo wtedy trzeba się ustawić prostopadle do krawędzi wykopu, dalej procedura ta sama:)

 2. Jeśli się licytujemy na urządzenia zasadniczo nie przeznaczone do tego celu, to koparka ze zręcznym operatorem wydaje się łatwiejsza do zdobyci aniż czołg.

 3. To nie jest maltretowanie samochodu. Przy takim traktowaniu on (land rover) czuje się dowartościowany, jest szczęśliwy. Można powiedzieć że jest to porządny kawał żelaztwa i nic mu nie odpadnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s