Ostrowite – kończymy

Badania w Ostrowitem, przynajmniej te terenowe, w tym sezonie zostały zamknięte. Zanim to się stało miało miejsce kilka wydarzeń, które należy w tym miejscu udokumentować.

 

Po pierwsze, 25 września odbyły się dni otwarte badań, podczas których odwiedzili nas mieszkańcy okolic Ostrowitego, głównie uczniowie szkół w samej miejscowości i pobliskim Pawłowie. Podczas dni otwartych odbyły się prelekcje prezentujące wyniki dotychczasowych badań archeologicznych, wycieczka po archeologicznych wykopach, prezentacja znalezisk oraz metod prospekcji archeologicznej.

 

Prezentacji metod geofizycznych w archeologii podjął się Piotr Wroniecki.

 

Goście mogli także obejrzeć zrekonstruowane naczynia ze stanowiska w Ostrowitem oraz drobne przedmioty pozyskane w trakcie badań wykopaliskowych i powierzchniowych.

 

Z doktorem Piotrem Kittelem mogli samodzielnie sprawdzić jak trudne są badania geoarcheologiczne oraz pobawić się gytią…

Równolegle dalej trwały badania nieinwazyjne.

 

Intensywne prace powierzchniowe przeprowadziliśmy na 9 hektarach powierzchni. Udało się sprecyzować zasięg stanowiska oraz poznać chronologiczny i przestrzenny rozkład materiału na jego powierzchni. Teraz trwają prace nad myciem i klasyfikacją chronologiczno-typologiczną pozyskanego materiału.

 

Bohaterowie są nieco zmęczeni. Pogoda w tych ostatnich dniach nas nie rozpieszczała…

 

Wykopy archeologiczne zostały ostatecznie zasypane.

 

Udało się zamknąć także etap analiz zawartości fosforu w glebie. Na zdjęciu przygotowywanie próbek.

 

Oraz ocena jakościowa wywołanych próbek.

 

Wyniki zostały wprowadzone do Systemu Informacji Geograficznej/Archeologicznej (GIS/AIS) przygotowywanego dla stanowiska. Powyżej zrzut ekranu z prezentacją wyników na tle siatki kwadratów, w ramach której prowadziliśmy badania powierzchniowe.

Na opracowanie wyników badań powierzchniowych trzeba będzie jeszcze poczekać. Będziemy finalizować ten etap na początku listopada, po zakończeniu kolejnych badań terenowych, które rozpoczną się w przyszłym tygodniu w Żarnowie. Już teraz jednak można powiedzieć, że obszary intensywniej nasycone materiałem na powierzchni stanowiska dość ściśle pokrywają się z obszarami o podwyższonym poziomie zawartości fosforu w glebie. Wszystko to jednocześnie pięknie pokrywa nam się z planigrafią obiektów zidentyfikowanych podczas badań magnetycznych. Okazało się, że wszystkie zastosowane metody weryfikują się wzajemnie. Więcej szczegółów dopiero po zakończeniu analiz gabinetowych. Czekajcie też cierpliwie na obszerniejszy raport dotyczący wyników prowadzonych równolegle badań wykopaliskowych.

Badania nieinwazyjne realizowane są w ramach projektu Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich Oddział w Łodzi: Badania nieinwazyjne w rejonie Jeziora Ostrowite, współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe” i priorytetu „Ochrona Zabytków Archeologicznych”. Badania wykopaliskowe realizowaliśmy w ramach ekspedycji Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, w oparciu o zaplecze Stacji Archeologicznej w Białych Błotach.

Reklama

4 thoughts on “Ostrowite – kończymy

  1. Ciekaw jestem, czy ktoś może dziś postawił świeczkę na cmentarzysku nad jeziorem. Po tych wszystkich opowieściach popularyzujących mnóstwo ludzi wie, że tam grzebano zmarłych i że byli chrześcijanami…

  2. Pingback: Archeologia w Ostrowitem. O potrzebie popularyzacji. « Gunthera miejsce w sieci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s