Remonty

Podczas każdej z moich wypraw pojawiają się rozmaite przeszkody utrudniające lub uniemożliwiające wręcz kontemplację piękna odwiedzanych zabytków. Wyobraźcie sobie: przez całe lata marzę o tym by zobaczyć jakiś obiekt, tygodniami planuję trasy objazdów, pokonuję tysiące kilometrów by dotrzeć na miejsce i… okazuje się, że obiekt jest remontowany.

W czasie zeszłorocznej podróży do Belgii i Francji remonty były utrapieniem. Filigranowe konstrukcje gotyckich katedr wymagają remontów notorycznych, nic więc dziwnego, że dotknęły też budowli, które odwiedzałem.

Najbardziej rozczarowujący był remont katedry w Tournai. Rusztowania przesłoniły z zewnątrz fasadę zachodnią i północną oraz właściwie całe wnętrze. Dostępna była wyłącznie przestrzeń południowego ramienia transeptu.

W przypadku katedr w Amiens i Beauvais rusztowania miały charakter ograniczony i wiązały się wyłącznie z fragmentami prezbiterium.

W Chartres rusztowania znalazły się we wnętrzu budowli i przesłoniły prezbiterium Tutaj remont może wyjść katedrze na dobre – wnętrze jest mroczne, ciemne od dymy świec i kadzideł. Fragmenty widoczne spoza rusztowań pięknie wyczyszczone i jasne. Może w końcu da się wewnątrz zrobić w miarę sensowne zdjęcia bez statywu (z którym gania obsługa).

W tym roku rozczarowań także nie zabrakło…

W Ulm wiązały się z przesłonięciem naw bocznych wysokimi płotami oraz rusztowaniami na południowej wieży przychórowej. Podobne rusztowania i chodniki znalazły się na południowo-zachodniej wieży katedry w Bambergu.

Do Maulbronn pojechałem by zobaczyć najstarszy w Niemczech element wczesnogotyckiej architektury, jakim jest tamtejszy przedsionek. Niestety – był w całości wypełniony rusztowaniem. Na szczęście reszta klasztornej zabudowy pozostała czysta.

Największym rozczarowaniem było Lorsch. Specjalnie pojechałem do tego niewielkiego miasteczka by obejrzeć najwspanialszy po Akwizgranie przykład architektury karolińskiej, jaki zachował się w całości do dzisiaj. Tryumfalna brama klasztorna ze wspaniałymi fasadami zdobnymi w kolorowe płytki i architektoniczną dekorację była w całości przesłonięta rusztowaniami.

Trzeba będzie wybrać się po raz kolejny…

Reklama

5 thoughts on “Remonty

  1. Pingback: Peregrinatio – cz. 4: Ordo Cisterciensis – Maulbronn | Gunthera miejsce w sieci

  2. Pingback: Znów remonty | Gunthera miejsce w sieci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s