Windows 8 już RP

… czyli Relase Preview, a nie PijaR, albo Rzeczpospolita Polska (choć jak znam życie polski rząd ochoczo wyda grube pieniążki by na publicznych, państwowych komputerach po-instalować nowy produkt Microsoftu; nie na darmo przedstawiciele firmy odwiedzają każdego, nowo obstalowanego premiera).

Wczoraj udostępniony, dzisiaj sprawdzony. Obrazy ISO są dostępne tutaj – stąd pochodziła wersja 32 bitowa, którą przetestowałem na VirtualBoksie.

Kolejne wersje Windows 8 testowałem już wcześniej i ciekaw byłem cóż się zmieniło. W stosunku do Consumer Preview raczej niewiele…

Impresja numer 1: rybka zdechła?

Nie ma kanciastej rybki! Pamiętacie kanciastą rybkę z wersji Consumer Preview? Tą, która mi się nie podobała? Tym razem nie mogłem jej znaleźć. Czyżby ją usunięto? Zdechła?

IMHO – słusznie!

Impresja numer 2: Czyżby dłużej?

Szczerze mówiąc nie mierzyłem czasu, ale wydawało mi się, że Consumer Preview instalował się szybciej. No ale może się mylę. Nadal jest dość szybko, ale jakoś drastycznie szybciej niż nowe linuksy to już raczej nie…

Impresja numer 3: personalizacja! głupcze!

Już podczas ustawiania nazwy komputera można sobie wybrać kolor! Jupiii!!!

Impresja numer 4: Wścibski system.

Tutaj wiele się nie zmieniło. Można zalogować się zwykłym hasłem, ale domyślnie do logowania służy konto w domenie Microsoft. Aby powstało musisz firmie podać wszystko, oprócz rozmiaru buta. W porównaniu do Consumer Preview opcja bez konta Microsoft jest nieco lepiej wyeksponowana. Jeśli jednak zalogujesz się lokalnie (czyli nie kontem Windows Live), to oczywiście nie będziesz miał dostępu do niektórych opcji (np. sklepu czy kalendarza).

Impresja numer 5: Nadal nie nadaje się do nawigacji.

Test taki jak poprzednio – w aplikacji Bing Maps wpisałem trasę z Łodzi do Lotynia. Tym razem udało się wpisać polskie znaki, ale efekt ten sam. Aplikacja nie wie co to Łódź i Lotyń. Próbowałem bez polskich diakrytyków, z dodaniem „Poland” w różnych konfiguracjach, ale efekt zawsze był ten sam…

Zresztą dokładność map pozostawia wiele do życzenia. To okolice grodziska w Skoszewach Wielkich. Porównajcie przebieg dróg na ortofotomapie i mapie wektorowej…

Impresja numer 6: duuuże to…

Dysk około 25 GB, wolne po zainstalowaniu gołego systemu pozostaje 17 GB. Goły system zajmuje więc 8 GB.

To zresztą nic nowego – Windows 7 nie zajmuje mniej…

Impresja numer 7: flash player domyślny w przeglądarce pod interfejsem Metro.

To najważniejsza zmiana notowana przez portale informatyczne. Dzięki tej epokowej nawigacji już nigdy nie przegapisz swoich ulubionych reklam!

Impresja numer 8: co z tą piątką?

Przynajmniej dla poczty wp.pl przeglądarka Metro identyfikuje się jako Internet Explorer 5. Czyli od wersji Consumer Preview nic się nie zmieniło. Któż zna przyczynę tej anomalii?

Impresja numer 9: ładna pogoda

Aplikacja do sprawdzania prognozy pogody mnie zachwyciła. Ładna i funkcjonalna. Na prawdę!

Reklama

1 thought on “Windows 8 już RP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s