Ostrowite – powoli kończymy?

Powoli kończymy tegoroczne prace. Nie jestem pewien czy powinienem być zadowolony – z jednej strony udało się przebadań stosunkowo niewielki obszar, mniejszy niż w poprzednich sezonach o blisko połowę. Z drugiej poczynione obserwacje są bardzo ciekawe: pochówki wczesnośredniowieczne z konstrukcjami kamiennymi, niezwykle rzadkie na Pomorzu, pochówek czaszki (pierwotnie zapewne głowy), pochówek zwierzęcy w kontekście związanym z zeszłorocznym grobem „komorowym” – to wszystko są na prawdę interesujące odkrycia. Niestety stan zachowania kości w grobach jest bardzo słaby – właściwie coraz gorszy. Wpływ ma na to zapewne charakterystyka gleby. Niemal wszystkie tegoroczne groby nosiły też na sobie wyraźne piętno mechanicznych uszkodzeń spowodowanych głęboką orką.

W chwili obecnej eksplorujemy głównie poziomy pradziejowe, położone poniżej wczesnośredniowiecznych – wszechobecną „warstwę 45”, liczne jamy posłupowe, nieliczne obiekty produkcyjno użytkowe. Poniżej sekwencja pokazująca eksplorację paleniska kultury wielbarskiej:

Pozostał nam jeszcze jeden arcyciekawy wczesnośredniowieczny pochówek – ułożony na osi zbliżonej do północ-południe, co jest raczej nietypowe, stosunkowo rzadko spotykane, a w Ostrowitym zupełnie unikalne. Na razie wszystko wskazuje na to, że na miejscu grobu powstała później płytka, rozległa jama o nieznanym przeznaczeniu, a później jeszcze palenisko. Wszystko zapowiada się bardzo ciekawe, zwłaszcza, że grób jest wyjątkowo głęboki. Zobaczymy…

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s