Drugie Czermno?

Całkiem niedawno archeologiczny światek obiegła wiadomość o odkryciu kościoła w Czermnie. Kościół odkryto dzięki fotografiom lotniczym. Jak informowały media dokonał tego Marcin Piotrowski z UMCS w Lublinie. Dopiero później jego odkrycie potwierdzono badaniami geofizycznymi i wykopaliskowymi.

Wczoraj zająłem się georeferowaniem zdjęć lotniczych z Ostrowitego. Takie rektyfikowane zdjęcia są znacznie lepszym materiałem do analiz archeologicznych niż ukośne fotografie pozbawione georeferencji. Jako narzędzie posłużył mi oczywiście Qgis:

Podczas tej pracy konieczne było dokładniejsze przestudiowanie samych zdjęć (związane z odnalezieniem punktów referencyjnych). Przy tej okazji oczywiście udało się wytypować cały szereg potencjalnych obiektów archeologicznych, czytelnych jako tzw. wyróżniki wegetacyjne. Szczególnie interesujący był obszar w północnej części stanowiska:

Mamy tutaj sporo rozmaitych elementów, z których większość to jak się zdaje czysta geologia, ewentualnie gleboznawstwo i ślady nawożenia. Część jednak wydaje się być interesująca:

Strzałkami oznaczono ciekawe fenomeny:

1. To najprawdopodobniej obszary gdzie stały nowożytne stodoły. Mamy o nich informacje zarówno na archiwalnych mapach, jak i od okolicznych mieszkańców. Stały jeszcze przed wojną. Wygląda na to, że od zachodu prowadziła do nich droga.

2. To zapewne jakaś droga. Może nawet całkiem niedawna. Dzisiaj nie widoczna w terenie.

3. To prawdopodobnie jakieś obiekty w rodzaju jam. Niekiedy na powierzchni czytelne są po świeżej orce. Część z nich to prawdopodobnie piece – na powierzchni znajdowaliśmy w tych miejscach przepalone kamienie i węgle drzewne…

4. Ten obiekt był nam wcześniej nieznany, a z powodu swojej interesującej formy wydaje się być szczególnie ciekawy.

Powiększenie. czytelny prostokątny zarys i coś w rodzaju absydy od wschodu. Czyżby kościół? Wokół widać liczne niewielkie wyróżniki wegetacyjne związane może z cmentarzyskiem (?). To terenowa kulminacja – najlepiej eksponowany punkt po tej stronie jeziora.

Wiemy, że gdzieś w rejonie stanowiska wedle późnośredniowiecznej tradycji miał znajdować się kościół. Mowa jest o tym w XV wiecznych lustracjach biskupich. Trzeba to będzie oczywiście sprawdzić podczas badań wykopaliskowych, ale wygląda na to, że Ostrowite nie przestaje nas zaskakiwać.

Uwaga:

Komentujący nabrać się nie dali. Wszystkim przypominam, że to wpis z 1 kwietnia.

Reklama

10 thoughts on “Drugie Czermno?

    • Prawda. Kupa miejsca – puste pole, bez żadnych drzew. A wiatr wieje straszliwie niemal codziennie. Mieli budować. Już 2 lata temu słyszeliśmy plotki, ale na razie nic konkretnego. W razie czego jestem gotów robić badania wyprzedzające…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s