Jeszcze o dokumentacji rysunkowej z Inkscape

O wektoryzacji rysunków dokumentacyjnych w Inkscape już pisałem (tutaj). Z biegiem czasu wypracowałem „strategię” pracy z tym programem opierającą się na warstwach. W przypadku grobów szkieletowych wygląda to mniej więcej tak:

– najniższa warstwa to skany dokumentacji polowej (równie dobrze można użyć ortofotogrfii);

– kolejne warstwy to jama grobowa, szkielet, wyposażenie grobowe i opis (odnośniki, niwelacje etc).

Jak to działa najlepiej zobaczyć na filmiku:

I jeszcze uzupełnienie:

Inkscape posiada wbudowany moduł automatycznej wektoryzacji oparty o Potrace. Znaleźć go można na panelu:

Ustawienia najlepiej wypróbować sobie samemu. Dla czarno-białych rysunków można ustawić opcję „kwantyzacja koloru”, liczbę kolorów na „2” oraz „Negatyw”. Liczba przebiegów może być mała (w przypadku obrazków kolorowych im większa, tym lepiej; jak będzie zbyt duża to i tak komputer nie wyrobi :)).

O ile rysunki polowe nie byłyby wykonywane na papierze milimetrowym, a na kalce lub folii (co stosują niekiedy różne ekipy), po zeskanowaniu będzie je można szybko zamienić na wektorowe. Wygląda to mniej więcej tak:

Raster:

Wektor:

Manipulując ustawieniami Potrace i poddając obrazek dalszej obróbce można uzyskać przyzwoity rysunek przy mniejszym nakładzie sił, niż w przypadku całkowicie odręcznego odrysowania. Jego jakość będzie jednak niższa, niż przy manualnej wektoryzacji (linie zamieniane są na poligony). Osobiście wykorzystuję tę opcję rzadko.

Tutorial Potrace.

Reklama

3 thoughts on “Jeszcze o dokumentacji rysunkowej z Inkscape

  1. Fajnie, już od pewnego czasu używam Inkscape do takich rzeczy, lecz jednego mi tam brakuje: Potrace nie ma trasowania po linii środkowej. Po kilku eksperymentach udało mi się to natomiast całkiem ładnie wykonać w GRASS, bardzo ładnie trasuje mapy ewidencyjne, niestety nie ma OCRa.

      • Tak, ta sama. Wykonuję ją z poziomu QGIS, przez plugin GRASS. Mapa rastrowa powinna być z georeferencją i już „wypalona” tzn. piksele równo do układu współrzędnych, a nie obrócone. Później trzeba wykonac r.thin i następnie można już przeprowadzic konwersję. Z poziomu QGIS jest bardzo łatwo. Ja dodatkowo robię jeszcze generalizację, clean na kilka sposobów i można budowac polilinie a później topologię regionów. Świetna sprawa do późniejszych analiz powierzchniowych, tylko właśnie przydałby się ten OCR do rozpoznawania np. oznaczeń bonitacji czy numerów działek.
        Pozdrawiam i gratuluję bloga.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s