Nowy, darmowy CAD (także na Linux i MacOSX)

O DraftSight informowały rozmaite portale, więc nie ma specjalnego sensu powielać tutaj wszystkich informacji. Program oferowany jest przez firmę Dassault, twórcę tak znanych programów jak SolidWorks czy Catia. Aplikacja jest dostępna na platformy Windows oraz MacOSX i Linux, z tym, że dla dwóch ostatnich w wersji beta (a więc nie w pełni stabilnej i nie zalecanej do celów produkcyjnych). Można ją ściągnąć ze strony producenta (dla linuksa są to rpm i deb). Po ściągnięciu można go używać przez 30 dni bez konieczności rejestrowania. Bezpłatna rejestracja programu (komunikat wyświetla się podczas uruchamiania) wymaga podania adresu e-mail. Umożliwia użytkowanie przez pół roku, po czym konieczna ma być ponowna rejestracja.

DraftSight to CAD 2D, oparty na programie Ares. Zapewnia współpracę z plikami dwg i dxf. I to jest właśnie jego najważniejsza przewaga nad otwartym, opensource’owym programem qcad, który ogranicza się do dxf. Drugą przewagą jest interfejs zbliżony do znanego z popularnego AutoCADa.

Program dostępny jest w wersji 32 bitowej, ale dobrze instaluje się na systemach 64 bitowych. Powyżej na Mandrivie.

Wygląda na to, że bez ponoszenia nakładów finansowych możemy się zaopatrzyć w przyzwoite narzędzie CAD. O jego przydatności w dokumentacji archeologicznej jakoś specjalnie przekonywać chyba nie trzeba…

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s