Blogowe podsumowanie roku

Koniec roku skłania do podsumowań. Wobec braku lepszych tematów i ja postanowiłem podsumować moje blogowanie w 2010 roku. Jak więc to było?

59 tysięcy – tyle system zarejestrował wejść na bloga (nie licząc moich własnych);

48 – tyle wpisów pojawiło się w tym roku;

190 – tyle ilustracji wrzuciłem na bloga; daje to 4 ilustracje tygodniowo – dość dużo chyba;

428 – tyle wejść pojawiło się w najbardziej pracowitym dniu roku – był to 9 lipca;

Najpopularniejszym wpisem roku był: Wampiry, skazańcy, a może efekt procesów postdepozycyjnych. Co nie powinno specjalnie dziwić biorąc pod uwagę modę na wampiry dość wyraźną w mediach, seriale typu „Czysta krew” i filmy z cyklu „Zmierzch”. Jak widać archeologia może dostarczać pewnych informacji także odbiorcom kultury popularnej. Wpis zanotował ponad 1200 wejść.

Największą dyskusję wywołał jednak inny wpis. Pod wampirami pojawiło się zaledwie 14 komentarzy, aż 45 pojawiło się pod wpisem Cyfrowa przeszłość to wciąż odległa przyszłość. Część z nich jest moja, ale i tak się cieszę, bo ta ilość komentarzy świadczy o tym, jakie zainteresowanie wywołuje tematyka nowoczesnych metod dokumentacji archeologicznej oraz pewnych zmian w praktyce badawczej archeologów. W roku 2011 będzie okazja by ponownie podyskutować w związku ze zbliżającą się konferencją „Metody geoinformacyjne w badaniach archeologicznych” w Poznaniu.

Najwięcej gości (około 1200) trafia do mnie z Archeowieści. W ten sposób ogrzewać się mogę w popularności tego najchętniej odwiedzanego popularnonaukowego bloga polskiej blogosfery. Tym chętniej i bardziej entuzjastycznie gratuluję sukcesu Wojciechowi Pastuszce.

Są oczywiście inne miejsca, z których trafiają tutaj internauci, są to serwisy i blogi: jakilinux, gisdiary.wordpress.com, lucivo.blogspot.com, system zanotował z nich od 350 do 90 wejść. Sporo osób trafia na stary wpis o Dubnie z Wrót Podlasia, kilkadziesiąt osób rocznie (do 50) ze strony wodolotu, zamek.mojeforum.net i od Sebastiana Tyszczuka.

Jeśli chodzi o frazy wpisywane do wyszukiwarki, które pokazują bloga, to szukacie głównie informacji o KDE (ponad 1700), qgis (270), hugina (ponad 210), a więc oprogramowania. Wiele osób wyszukuje mojego bloga intencjonalnie, wpisując nazwę (Guntera miejsce w sieci – ponad 260) lub nicka (Gunther, Gunthera – ponad 120). Pojawiają się też wyszukiwania odnoszące się do zabytków architektury i archeologii (Żarnów – 210, kościół romański – 155, architektura romańska -138, Torcello – 105, czy macierz Harrisa – 76).

A co w nowym roku? Zobaczymy. Zaczniemy chyba od koryta…

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s