Wtyczki w Qgis

Dzisiaj wpis o charakterze basic, niejako na życzenie wyrażone w komentarzu Hedged (https://gunthera.wordpress.com/2010/01/14/archeologiczna-wtyczka-do-qgis/#comment-533).

Instalowanie wtyczek do Qgis znacząco rozwija możliwości tego programu. Wybór dostępnych wtyczek jest olbrzymi. Zasadniczo dzielą się one na oficjalne, zarządzane przez deweloperów Qgis wtyczki napisane w c++ i pythonie. Są to m.in. wtyczki dxf2shp, Grass, ftools, georeferencer. Te wtyczki są obecne w programie domyślnie. Uruchamiamy je (o ile nie są domyślnie uruchomione w instalacji) wchodząc w menu: wtyczki – zarządzaj wtyczkami:

Zaptaszając wtyczkę uczynimy ją dostępną. Na panelu pojawi się pasek (lub pojedyncza ikona) ułatwiająca zarządzanie funkcjami wtyczki. W ten sam sposób będziemy aktywować, lub dezaktywować wtyczki z drugiej grupy.

Druga grupa to wtyczki tworzone w pythonie, przygotowywane przez oficjalny zespół deweloperów (repozytorium official) i nieoficjalne (repozytorium contributed) oraz w szeregu niezależnych repozytoriów przygotowywanych przez rozmaite osoby i instytucje zaangażowane w rozwój Qgis. Jak się do nich dobrać?

W menu wejdź do zakładki „pobierz więcej wtyczek”:

W instalatorze wtyczek pythonowych wejdź do zakładki „Repozytoria”:

Tutaj zaznacz opcję „dodaj niezależne repozytoria”. W ten sposób uzyskasz dostęp do całego bogactwa Qgis (w tym paru nieprzydatnych śmieci – nie instaluj wszystkiego jak wlezie, skup się na tym, co jest Ci potrzebne).

Następnie przejdź do zakładki „wtyczki”. Tam możesz przeglądać wtyczki i zaznaczając odpowiednie pola instalować je.

Uwaga: niektóre wtyczki wymagają zainstalowania dodatkowych programów. Informacje na ten temat są zawarte w opisie wtyczki. Przykładowo dla pyarchinit, o które pytał(a?) Hedged konieczne jest zainstalowanie sqlalchemy i reportlab (które powinny być dostępne w większości dystrybucji linuksowych w standardowych repozytoriach, dla Windows konieczne jest jeszcze zainstalowanie psycopg2 – niestety nie instalowałem Qgis w tym systemie więc nie mogę pomóc – odsyłam do strony Luca Mandolesi).

Niekiedy może być konieczne ponowne uruchomienie programu i:

…mamy mnóstwo ikonek na panelu…

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s