Zamek w Raciążu

Nie mam czasu za bardzo pisać, więc napiszę jak czas znajdę. Ale, żeby nie było, że zaniedbuję Czytelników, to zamieszczam obrazek.

Obrazek to rekonstrukcja zamku w Raciążu (koło Tucholi). Co prawda wszyscy piszą, że to gród (prawie wszyscy), to jak sądzę, był to zamek. Tyle, że drewniany… (a czym różni się gród od drewnianego zamku?).

Jak znajdę czas, to coś więcej o nim napiszę. A na razie tylko obrazek:

Reklama

12 thoughts on “Zamek w Raciążu

 1. Chciałbym dodać jeszcze, że na stronie Gazety Pomorskiej jest umieszczona inna rekonstrukcja rysunkowa grodu w Raciążu: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120419/INNEMIASTA10/120418928 . Rekonstrukcja pochodzi z Archiwum UM. Czym się oba rysunki różnią? Na pierwszy rzut oka, to tylko na stronie Gazety Pomorskiej jest jeszcze dodatkowy „budynek” :). Uwielbiam gród Raciąż, bo trochę zabudową przypomina mi domiemany gród w Jazdowie (obecnie w warszawskich Łazienkach), gdzie badania archeologiczne prowadzili Bogusław i Olga Gierlachowie, a potem Andrzej Gołębnik. Badania prowadzono w latach 1968/9-1973/4?

  • Tutaj jest troszkę inny model założenia – to dość typowe motte, czyli wieża na kopcu. Kopiec nie jest wysoki i do tego obwiedziony mokrą fosą (podobne obiekty znane są z Polski, nawet z takim prostokątnym narysem kopca).
   Raciąż genetycznie nawiązuje do starszych założeń grodowych.
   Ale na pewno wieże na rekonstrukcji wyszły podobnie.

 2. System wszystkie starsze komentarze wrzucił do spamu, prawdopodobnie z powodu linków.
  Ta rekonstrukcja też jest mojego autorstwa. Przekazałem obrazek do wykorzystania na tablicach informacyjnych na terenie grodu, ale nie bardzo wiem na jakiej zasadzie różne media go publikują bez podania autora. Chyba będę musiał zainteresować się tą sprawą.
  Ta rekonstrukcja została wykonana nie w pełni zgodnie z naszymi obecnymi wyobrażeniami na temat wyglądu obiektu. Jak się nam zdaje brama do grodziska znajdowała się w innym miejscu (tak jak na tej nieco starszej rekonstrukcji – czyli od strony zachodniej, a nie od północy). Niestety „budowniczowie” grodziska chcieli koniecznie by brama była w miejscu zaproponowanym przez M. Kowalczyk, w jej podstawowej publikacji obiektu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s