Dawno nic nie pisałem – wciąż jestem zajęty. Zawsze jest coś do zrobienia i teraz też powinienem robić coś innego. Mimo to uznałem, że 5-10 minut mnie nie uratuje.
Wczoraj odbyła się sesja sprawozdawcza łódzkiego środowiska archeologicznego, a na sesję przygotowałem krótkie wystąpienie o wynikach prac wykopaliskowych w Ostrowitym w 2009 r. W wystąpieniu znalazł się obrazek, będący rekonstrukcją zespołu osadniczego nad Jeziorem Leśnym:
Oczywiście, jak każda taka rekonstrukcja, jest ona obarczona pewnym stopniem dowolności, ale ogólne rozplanowanie zespołu, gdzieś w XII – XIII wieku zostało oddane dość wiernie. Część elementów tej topografii została przebadana wykopaliskowo, obecności innych domyślamy się na podstawie analizy zdjęć lotniczych i badań powierzchniowych. Mosty prowadzące na wyspę były badane przez archeologów podwodnych z Torunia, a elementy ich konstrukcji poddano analizom dendrochronologicznym.
Oczywiście zaprezentowany tutaj obraz może ulec modyfikacji w rezultacie dalszych badań. Właściwie… to mam nadzieję, że tak się stanie… 😉
na wyspie mieszkał Andrzej 😛
A który z budynków to świątynia pierwotnego zła?
Hm, pochodzę z kuj-pom i tam też mamy w okolicy Ostrowite z wyspą i (tuż za miedzą – http://pl.wikipedia.org/wiki/Jezioro_Ostrowite_%28Pojezierze_Gnie%C5%BAnie%C5%84skie%29 ) – ale to chyba nie o tym mowa. Mógłbyś podać lokalizację tego z notki?
A tak btw – urodziłem się 20 km od Biskupina. W muzeum archeologicznym byłem więcej razy niż w zoo – zanim skończyłem 15 lat jeździłem tam co parę tygodni na rowerze. Czemu zostałem więc biologiem a nie archeologiem? 😉
Darn – nie dopisałem:
z wyspą i z grodziskiem na niej.
Mapka jest w zakładce „dla studentów”.
Może biologiem zostałeś bo się napatrzyłeś wystarczająco na archeologów?