Topografia baby

Baba wzbudziła zrozumiałe (i zdrowe) zainteresowanie. Trzeba podkreślić, że jest to baba naukowa, zgodna z realiami archeologicznymi. Jej otoczenie także. Ilustruje to poniższy schemat:

Zdjęcie za Google Maps.

To sytuacja topograficzna grodziska w Skoszewach Starych, nieopodal Łodzi (jest to najbliższe mi terytorialnie wczesnośredniowieczne grodzisko). Choć chronologia grodziska nie jest pewna, to przesłanki na jego wczesnośredniowieczną genezę są dość mocne. Wikipedysta był w stanie określić nawet przynależność plemienną jego mieszkańców, co stanowi spore osiągnięcie nauki polskiej.

Jak widać, za babą można dopatrzeć się elementów topografii widocznych na zdjęciu: grodu i osady otwartej. Sama baba pierze gadzie w Moszczenicy, która niegdyś rozlewała się szerzej niż obecnie, czego widomym znakiem są liczne stawy rybne pomieszczone w jej dolinie, częściowo zapewne z wykorzystaniem paleokoryt czy innych meandrów. Nie wiem tylko co nad brzegami Moszczenicy robi pałka wodna, która jako żywo w Skoszewach nie rośnie, ale może we wczesnym średniowieczu rosła? Na pewno mieszkańcy grodu i okolicznych osad cenili sobie jej walory smakowe.

Podstawowa publikacja dot. grodziska to: M. Góra, Wyniki badań wykopaliskowych grodziska w Skoszewach Starych, gmina Nowosolna, województwo łódzkie, „Prace i Materiały Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Seria Archeologiczna”, nr 43, 2004-2007 (2007), s. 273-399.

Reklama

3 thoughts on “Topografia baby

 1. „Wikipedysta był w stanie określić nawet przynależność plemienną jego mieszkańców, co stanowi spore osiągnięcie nauki polskiej” – mocny tekst 🙂
  i bardzo fajny estetyczny schemacik, baba przestała być anonimowa.

 2. Nie wiem,jak zacząć, ale chciałam podziękować za wiadomości, które mnie,
  miłośniczce wczesnego średniowiecza oraz architektury romańskej są bardzo
  przydatne. To ja, „wchodziłam” dwa razy w ubiegłym roku na wpis o Górze
  Chełmo, a Skrzyńsko umieściłam na moim prywatnym Szlaku romańskim.
  Bardzo proszę /jeśli to możliwe/, o opis grodziska w Czerchowie, bo w terenie
  trudno jest je zlokalizować.
  Życzę wielu sukcesów zawodowych – może w Górze św.Małgorzaty
  Baba ze Zgierza /obecnie z Łodzi/

  • Bardzo dziękuję.
   Osobnego wpisu dla grodziska w Czerchowie nie przewiduję, bo tam zwyczajnie nie ma czego pokazać. W chwili obecnej obiekt jest niemal całkowicie zniwelowany przez prace rolnicze.
   Precyzyjnej lokalizacji też wolałbym nie podawać, z powodu potencjalnego zagrożenia stanowiska przez detektorystów.
   Dziękuję za odwiedziny, pozdrawiam i zapraszam ponownie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s