Ostrowite – wciąż na posterunku

… choć czas się dopełnia nieubłaganie. Pozostał jeszcze tydzień badań. W ciągu tego tygodnia musimy dopiąć to co rozpoczęliśmy. Ale na początek raport z ostatnich dni:

DSC00851

Trwają badania obiektu, który wstępnie interpretujemy jako pozostałość po wczesnośredniowiecznym budynku, oraz pradziejowego pieca, który przez ten budynek został zniszczony. Cały ten komplet jest bardzo interesujący. Rodzą się pytania o chronologiczny związek budynku z cmentarzyskiem, oraz o jego funkcję. Mamy kilka pomysłów, w tym jeden niezwykle interesujący, ale napiszę coś więcej, kiedy tylko więcej będę wiedział. Czyli wtedy, gdy skończymy to kopać.

DSC00872

W międzyczasie udało się nam przebadać kolejny wczesnośredniowieczny pochówek. Sądząc po wymiarach pochowano tutaj dziecko. Kości są niestety bardzo słabo zachowane. Wyposażenia brak, ale wygląda na to, że grób obłożono na krawędziach jamy kilkoma kamieniami. Na zdjęciu widoczny jest grób w stanie niedokopanym. Następnego dnia okazało się (przy bardziej sprzyjającym oświetleniu), że jama grobowa jest nieco bardziej obszerna, a wszystkie kamienie (7 sztuk) tej „obstawy” złożone są w jej wnętrzu.

Nie pokażę teraz zdjęcia innego grobu. Bo na dobrą sprawę nie ma co pokazywać. W jamie grobowej znaleźliśmy początkowo jedynie nóż i wydawało się, że mamy do czynienia być może z jakimś pochówkiem symbolicznym. Jednak w trakcie dalszej ostrożnej eksploracji udało się odnaleźć słabo czytelne ślady niemal całkowicie rozłożonych kości kończyn dolnych. I to wszystko co zostało z pochowanej tu osoby. „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”…

DSC00874

Taka scenka wykopowa. Dziewczyny pracują, a chłopaki robią dziwne układy gimnastyczne…

DSC00882

Panie w ogóle znalazły sobie nowego przyjaciela. To Andrzej. Oni się chyba strasznie nudzą, bo nie dość, że stworzyli Andrzeja, to teraz kręcą film. Jak już nakręcą to dam odnośnik, żeby każdy mógł zobaczyć na własne oczęta, jak bardzo kreatywni są studenci archeologii.

To na razie tyle. Następna relacja pewnie w przyszłym tygodniu. Jak się wyrobię. Końcówki zwykle są nerwowe. Poza tym będziemy musieli zrobić zwiad geomorfologiczny. Znów przyjedzie Bardzo Mądry Człowiek i powie nam, jak to na prawdę było. Czekamy!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s