Muzeum statków Wikingów w Roskilde

Zainspirowany wpisem na Archeowieściach, w którym dowiadujemy się o odkryciu wraku statku Wikingów w Szwecji, pomyślałem, ze pokaże kilka zdjęć z Muzeum Statków Wikingów w Roskilde w Danii. W latach 60. XX wieku w wodach kanału, w miejscu zwanym Skuldelev, w rejonie fiordu w okolicach Roskilde odkryto pięć wraków z okresu wikińskiego. Zostały zatopione celowo, w jednym czasie, w drugiej połowie XI wieku, w celu zablokowania dostępu do fiordu. Port w Roskilde był chroniony wymyślnym systemem obronnym, który unimożliwiał nieprzyjacielskim okrętom dostęp od strony morza. Wykorzystano płycizny i mielizny, uzupełniono je skomplikowanym systemem zasieków i palisad wbijanych w dno fiordu, tak, by ściśle kontrolować drogę dostępu. W sytuacji zagrożenia istniejące przejścia blokowano specjalnie zatapianymi okrętami. Tak własnie zdeponowano owe pięć wraków – wypełnione kamieniami stanowiły część systemu ochrony.

W muzeum odwiedzający mogą sobie oglądać relikty tych okrętów.

DSC09190

Kolejne statki opatrzono nazwą Skuldelev i numerami. Należały do różnych typów, wykonanae były z różnych materiałów, w różnym czasie. Na zdjęciu powyżej Skuldelev 2 – długa łódź bojowa, długości ok. 30 m, wykonana w rejonie Dublina w Irlandii (w końcu było to miasto Wikingów).

DSC09191

Skuldelev 3, niewielkie (długości 13 metrów) statek transportowy. Ten wykonano w Danii.

DSC09192

Ten sam okręt w innym ujęciu.

Inne obejrzyjcie sobie w naturze…, albo na stronie muzeum (wraz z danymi technicznymi).

Wjazd do muzeum kosztuje poza sezonem 60 koron duńskich (korona to mniej więcej 0,6 PLN). W sezonie już 95. To są dość wysokie ceny – niestety Dania jest drogim krajem.

Oprócz 5 wraków są dwie sale projekcyjne (filmy o badaniach i rekonstrukcji okrętów), zestaw makiet ukazujących statki oraz Roskilde we wczesnym średniowieczu oraz specjalna sala:

DSC09207

W której dzieciaki (choć starszym też się zdarza), mogą przebrane za Wikingów bawić się (i fotografować) w pełnowymiarowych makietach okrętów.

DSC09185

Muzeum to także instytucja skupiająca osoby zaangażowane w archeologię doświadczalną. Okręty wikingów są tutaj odtwarzane (można sobie zamówić), organizowane są wyprawy morskie i imprezy rekonstruktorów. W skład kompleksu muzealnego wchodzi przystań i warsztaty szkutnicze pracujące metodami tradycyjnymi. Zobaczyć warto, choć trzeba zdać sobie sprawę z tego, że wycieczka nie jest tania (noclegi w Roskilde są potwornie drogie).

Reklama

1 thought on “Muzeum statków Wikingów w Roskilde

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s