Kamienie runiczne

W Szwecji odkryto dotąd ponad 3400 kamieni runicznych, więcej niż w Danii, Norwegii, Grenlandii, Wyspach Brytyjskich i Irlandii razem wziętych.  Najstarsze sięgają pradziejów – młodszych faz okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów, większość pochodzi z okresu wczesnego średniowiecza. Całkiem spora liczba zawiera (co dla niektórych może być zdziwieniem), motywy i napisy o charakterze chrześcijańskim. Są świadectwem wczesnych faz chrystianizacji Skandynawii.

Kamienie runiczne można w Szwecji spotkać niemal wszędzie.

dsc09104

Np w Lund, przed tamtejszym Instytutem Archeologii

dsc09107

Albo w Trelleborgu:

dsc09344

Reklama

4 thoughts on “Kamienie runiczne

  1. A Szwecja jako kraj jak Ci się podobał? Ludzie, kraj, przyroda? nastawienie do obcych itp. Słyszałem że ludzie tam są strasznie pozytywnie nastawieni do wszystkiego. Ogólnie chciałbym kiedyś wyskoczyć do jakiegoś kraju skandynawskiego. Myślałem nad Norwegią lub finlandią.

  2. Przyrody nie widziałem za wiele – byłem w Skanii i Danii (Zelandii) – to bardzo zurbanizowane rejony, prawie całkowicie odlesione. Ludzie są ok. Wszyscy – od młodziaków, po starsze osoby, mówią po angielsku i są raczej przyjaźni. W tym rejonie sporo jest emigrantów, głównie z krajów Bliskiego Wschodu i Pakistanu, ale też Polski i generalnie Wschodniej Europy. O ile Europejczycy raczej się asymiluja, to przybysze ze wschodu już słabiej choć bywa różnie). Szwedzi twierdzą, że właśnie dzięki nim ulice nie są już tak czyste jak kilkanaście lat temu, jest mniej bezpiecznie i przepisy drogowe są słabiej przestrzegane. Generalnie te antagonizmy się zaostrzają, a w Malmo tworzą się „getta”.
    Zresztą meczet w tym mieście wygląda całkiem okazale, choć słabo mi się ze Skandynawią komponuje 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s