Arc-Team wydał nową wersję linuksa dla archeologów, czyli ArcheOS 3.0. Tym razem oparto go na Ubuntu 8.10, a ściślej rzecz biorąc na Kubuntu, gdyż podstawowym, domyślnym środowiskiem graficznym jest tutaj KDE, w wersji 4.1 (pierwsze więc co osoba, któro świeżo zainstalowała system powinna zrobić, to zaktualizowanie go do bardziej stabilnej wersji 4.2).
Splash ArcheOSa.
Instalacja, jak to w Ubuntu, jest kwestią kilku kroków. Prosto i bez problemów…
Domyślny pulpit ArcheOS.
Zestaw oprogramowania dostępny w systemie nie różni się od tego, który dostępny był w wersji 2.0. Składa się z oprogramowania GIS (Qgis, Grass, OpenJump, Saga, uDig, gvSIG), baz danych (PostgreSQL, OpenOffice.org Base), oprogramowania CAD (qCAD, AutoQ3D), GPS (GpsDrive), modelowania 3D i fotogrametrii (Stereo, e-foto, jSVR, Blender, WhiteDune), obsługi urządzeń geodezyjnych i skanowania 3D (Scanalyze, OpenTotalStation – tego nie było w poprzedniej wersji). Wszystkie archeologiczne programy są zgrupowane w osobnej zakładce w menu KDE, co jest dość wygodne.
Generalnie w stosunku do tego zestawu oprogramowania można wysunąć jedno, dość poważne zastrzeżenie: większość dostępnych aplikacji nie jest zbyt user – friendly. Większość nie jest też przygotowana z myślą o archeologii, część to oprogramowanie od dłuższego czasu nie rozwijane (Stereo) lub bardzo skomplikowane w użyciu (Grass). Sądzę, że przydatność ArcheOS dla przeciętnego, średnio obytego z technikami informatycznymi archeologa, jest znikoma. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników może być ciekawym rozwiązaniem. Odpada w nim bowiem konieczność własnoręcznej kompilacji niektórych pakietów, niedostarczanych w postaci binarnych paczek (choćby wspominane Stereo).
Miło, że Arc-Team udostępnił tę kolejną wersję.
No pieknie, czegos takie wlasnie szukam, darmowy cad i alternatywa dla 3d maxa :). Chyba sie sie przesiade z XP.
Cad jest 2D, za to obsługuje rastry. AutoCada raczej nie zastąpi, choć do archeologii wystarczy.
3d maxa blender też chyba w pełni nie zastapi, ale tworzyć się da, czego dowodem są powstające ostatnimi czasy filmiki.
Oba programy mają swoje wersje Windowsowe.