Nowy ArcheOS

Arc-Team wydał nową wersję linuksa dla archeologów, czyli ArcheOS 3.0. Tym razem oparto go na Ubuntu 8.10, a ściślej rzecz biorąc na Kubuntu, gdyż podstawowym, domyślnym środowiskiem graficznym jest tutaj KDE, w wersji 4.1 (pierwsze więc co osoba, któro świeżo zainstalowała system powinna zrobić, to zaktualizowanie go do bardziej stabilnej wersji 4.2).

aos-1

Splash ArcheOSa.

aos-2

Instalacja, jak to w Ubuntu, jest kwestią kilku kroków. Prosto i bez problemów…

aos-3

Domyślny pulpit ArcheOS.

Zestaw oprogramowania dostępny w systemie nie różni się od tego, który dostępny był w wersji 2.0. Składa się z oprogramowania GIS (Qgis, Grass, OpenJump, Saga, uDig, gvSIG), baz danych (PostgreSQL, OpenOffice.org Base), oprogramowania CAD (qCAD, AutoQ3D), GPS (GpsDrive), modelowania 3D i fotogrametrii (Stereo, e-foto, jSVR, Blender, WhiteDune), obsługi urządzeń geodezyjnych i skanowania 3D (Scanalyze, OpenTotalStation – tego nie było w poprzedniej wersji). Wszystkie archeologiczne programy są zgrupowane w osobnej zakładce w menu KDE, co jest dość wygodne.

aos-4

Generalnie w stosunku do tego zestawu oprogramowania można wysunąć jedno, dość poważne zastrzeżenie: większość dostępnych aplikacji nie jest zbyt user – friendly. Większość nie jest też przygotowana z myślą o archeologii, część to oprogramowanie od dłuższego czasu nie rozwijane (Stereo) lub bardzo skomplikowane w użyciu  (Grass). Sądzę, że przydatność ArcheOS dla przeciętnego, średnio obytego z technikami informatycznymi archeologa,  jest znikoma. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników może być ciekawym rozwiązaniem. Odpada w nim bowiem konieczność własnoręcznej kompilacji niektórych pakietów, niedostarczanych w postaci binarnych paczek (choćby wspominane Stereo).

Miło, że Arc-Team udostępnił tę kolejną wersję.

Reklama

2 thoughts on “Nowy ArcheOS

  1. Cad jest 2D, za to obsługuje rastry. AutoCada raczej nie zastąpi, choć do archeologii wystarczy.
    3d maxa blender też chyba w pełni nie zastapi, ale tworzyć się da, czego dowodem są powstające ostatnimi czasy filmiki.
    Oba programy mają swoje wersje Windowsowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s