Charakterystyczne, szklane bransolety są dość typowym meteriałem w nawarstwieniach z młodszych faz wczesnego średniowiecza na Rusi. M. Wołoszyn analizując wystepowanie tych zabytków na terenie Polski uznał, że zasadniczo spotykane są one we wschodniej części kraju, w rejonach, które we wczesnym średniowieczu znajdowały się w strefie wpływów księstw ruskich. W innych częściach kraju występują sporadycznie, a jeśli już są, można uznać je za świadectwo obecności ludności ruskiej.
W Drohiczynie szklane bransolety były znajdowane od dawna. Seria tych zabytków pochodzi z badań K. Musianowicz z lat 50. Także w badaniach z 2006 r. udało się, w warstwach z 12 – 13 wieku odnaleźć pewną liczbę tych ciekawych i ładnych zabytków. Generalnie jest ich tutaj nieco mniej niż na innych stanowiskach ruskich, co jest zapewne efektem specyfiki tego pogranicznego ośrodka.
Nasze bransolety zachowały się niestety fragmentarycznie. Zwróćcie uwagę na dwa pierwsze egzemplarze, zrobione z niebieskiego szkła kobaltowego. Piękne, czyż nie?
Pingback: Smoleńsk | Gunthera miejsce w sieci