Szklane bransolety z Drohiczyna

Charakterystyczne, szklane bransolety są dość typowym meteriałem w nawarstwieniach z młodszych faz wczesnego średniowiecza na Rusi. M. Wołoszyn analizując wystepowanie tych zabytków na terenie Polski uznał, że zasadniczo spotykane są one we wschodniej części kraju, w rejonach, które we wczesnym średniowieczu znajdowały się w strefie wpływów księstw ruskich. W innych częściach kraju występują sporadycznie, a jeśli już są, można uznać je za świadectwo obecności ludności ruskiej.

W Drohiczynie szklane bransolety były znajdowane od dawna. Seria tych zabytków pochodzi z badań K. Musianowicz z lat 50. Także w badaniach z 2006 r. udało się, w warstwach z 12 – 13 wieku odnaleźć pewną liczbę tych ciekawych i ładnych zabytków. Generalnie jest ich tutaj nieco mniej niż na innych stanowiskach ruskich, co jest zapewne efektem specyfiki tego pogranicznego ośrodka.

dsc08995

dsc08996

dsc08998Nasze bransolety zachowały się niestety fragmentarycznie. Zwróćcie uwagę na dwa pierwsze egzemplarze, zrobione z niebieskiego szkła kobaltowego. Piękne, czyż nie?

Reklama

1 thought on “Szklane bransolety z Drohiczyna

  1. Pingback: Smoleńsk | Gunthera miejsce w sieci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s