Mandriva – aktualizacja KDE do 4.2.1

O aktualizacji KDE do wersji 4.2.0 pisałem już. Wpis cieszył się gigantycznym powodzeniem. Może dlatego, że był chyba jedynym poradnikiem KDE 4.2 dla Mandrivy w polskim internecie.

Tymczasem jedna z systemowych aktualizacji Mandrivy posiadała pakiety będące w konflikcie z pakietami, przygotowanymi przez zespół KDE. Przez ostatnie dni uzytkownik Mandrivy stawał przed dylematem: nowa wersja środowiska graficznego, czy zaktualizowany system i przegladarka.

W międzyczasie pojawiła się poprawiona wersja KDE 4.2.1. Rozwiązuje ona też konflikty zależnościowe, więc należy ją zalecić do użytkowania.

Postępujemy jak poprzednio:

1. Konfigurujemy repozytoria. Lista dostępnych mirrorów jest tutaj. Dla leniwych podaję komendy, które należy wpisać w konsoli:

urpmi.addmedia kde42-2009 ftp.pbone.net/mirror/ftp.kde.org/pub/kde/stable/4.2.1/Mandriva/2009.0/RPMS/i586/

urpmi.addmedia kde42-2009-noarch ftp.pbone.net/mirror/ftp.kde.org/pub/kde/stable/4.2.1/Mandriva/2009.0/RPMS/noarch/

Pamiętaj: aktualizację przeprowadzaj najlepiej z innego środowiska graficznego lub w tzw. trybie bezpiecznym (w konsoli).

2. Po skonfigurowaniu repozytoriów wejdź do Centrum Sterowania Mandrivy i w zakładce „konfiguracja nośników do instalacji i aktualizacji” odznacz wszystkie repozytoria poza kde42 i kde42 noarch.

3. Jeśli miałeś już poprzednią wersję KDE 4, wpisz w konsoli „urpmi –auto-update” (spacja i dwa myślniki przed auto, jeden myślnik bez spacji przed update).

Jeśli nie miałeś dotąd KDE, po prostu zainstaluj pakiet task-kde-minimal w wersji 4.2.1.

4. Poczekaj cierpliwie. Po zainstalowaniu wszystkiego wyloguj się i na ekranie logowania wybierz KDE, zaloguj się i „włala” 😀

I problem:

Niestety w nowym KDE jest błąd, którego w starszej wersji nie było. Jeśli uzywaliście Lancelota możecie o nim zapomnieć. Alternatywne menu powoduje gwałtowny skok zużycia zasobów procesora, co widać na zrzucie ekranu:

lancelot

Zwróćcie uwagę na wykres wyświetlany przez monitor plasmy i na procentowe zużycie pokazywane w monitorze systemowym. Zużycie sięgało 50%. Ciekawe czy problem jest z pakietami dla Mandrivy, czy z samym środowiskiem?

Aktualizacja:

Jest już nowa wersja KDE 4.2.2 – zobacz tutaj.

Reklama

11 thoughts on “Mandriva – aktualizacja KDE do 4.2.1

 1. Pingback: Mandriva 2009.0 - instalacja KDE 4.2 « Gunthera miejsce w sieci

 2. Hej

  dzięki za nowy wpis. Żadnych kwiatków nie licząc Lancelota nie miałes więcej? Mam nadzieje ze Mandarynka nie posypie się tak jak po instalacji 4.2. Gdy wrócę do domu chciałbym zabrać się do aktualizacji, tylko nie wiem czy zrobić wcześniej jakieś zgranie najważniejszych plików. Pozdro

 3. Nic więcej. Digikam działa mało stabilnie i potrafi się wyłączyć, ale samo środowisko działa bardzo dobrze. Nie pojawiają się w ogóle komunikaty o błędach i samych błędów też nie widać.

 4. Wszystko jest ok 🙂 Nawet KDE działa poprawnie z CF, wcześniej musiałem je wyłączać, gdyż KDE było źle wyświetlane, ale teraz jest ok 🙂 Dzięki za wpis 🙂

 5. Jeszcze jedno pytanie, banalne wręcz. Jak zmieniłeś ikone menu K na ikone oxygen? Sorry za banał 😉 Szukałem kiedyś infa do zmiany, ale znalazłem tylko poradniki dla KDE 3

 6. A u mnie wypisuje ze pakiety nie mogly zostac zainstalowane powodu niesatysfakcjonującego pakietu … 😦

  Co mam zrobic?

 7. @Wojciech
  Ikonę oxygen miałem w lancelocie. Tam zmiana ikony była łatwa. Jak zmienić „K” nie wiem, ale jak znajdę nieco wolnego czasu to się rozejrzę…
  @Bastek
  Masz zaktualizowany w pełni system?
  Był konflikt między pakietami KDE4.2 a zależnościami Firefoksa, ale z wersją 4.2.1 zostało to rozwiązane.
  Chyba, że w ostatnich dniach pojawił się jakiś problem.
  A jak się nazywa pakiet, który nie daje Ci spokoju?
  Aha – odpowiedzi tutaj, nie mailem (nabijam odwiedziny).

 8. Pingback: Mandriva i KDE 4.2.2 « Gunthera miejsce w sieci

 9. Ok jeżeli masz ochotę pogrzebać będe wdzięczny. Na screen rzuciłem tylko chwilę okiem i nie zauważyłem tam obok zwykłego menu kickoffa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s