Wektoryzacja rysunków w Inkscape

Po pierwsze, po co wektoryzacja? Zmiana rastrowego obrazka, zobrazowanego na ekranie (a później na wydruku) przez siatkę pikseli, na obraz wektorowy, w którym opisuje się na zasadzie brył geometrycznych, to przede wszystkim znaczny skok w jakości. Obraz wektorowy może być dowolnie powiększany i pomniejszany, bez utraty jakości i czytelności przedstawionego obiektu. W archeologii ma to olbrzymie znaczenie. Rastrowe obrazki powstają tutaj najczęściej na podstawie dokumentacji terenowej, poprzez skanowanie rysunku wykonanego zwykle tuszem na kalce. Przebieg wykonywanych wówczas czynności jest następujący:

rysunek wykonany na papierze milimetrowym w terenie >> kopia rysunku, wykonana tuszem na kalce >> skanowanie i obróbka rastrowa

Niekiedy w terenie wykonuje się od razu rysunek na kalce lub folii, co ogranicza ilość wykonywanych czynności, bywa jednak niezbyt wygodne dla dokumentalisty.

Efektem skanowania i późniejszej czysto rastrowej obróbki może być utrata jakości rysunku. Własnie temu zapobiega wektoryzacja.

Istnieją dwie metody wektoryzacji archeologicznych rysunków dokumentacyjnych;

1. Wektoryzacja w programach typu CAD lub GIS, gdzie rysunek staje się częścią pewnego systemu dokumentacji, w którym towarzyszą mu tabele bazy danych. On sam staje się jedną z warstw programu. Pozwala to na centralne i płynne zarządzanie informacjami. Kiedyś na pewno tego typu tutorial pojawi się na blogu. „But not now”, jak mawiał jeden z bohaterów Gladiatora.

2. Wektoryzacja z myślą o przygotowaniu ilustracji do publikacji. W tej metodzie celem jest jedynie uzyskanie rysunku, bez opatrywania go dodatkowymi informacjami. Zwykle stosuje się tutaj programy takie jak AutoCAD, Adobe Illustrator lub Corel Draw. Dzisiaj zajmiemy się tą drugą metodą.

Ponieważ na tym blogu skupiam się na narzędziach OpenSource i linuksie (choć nie tylko), to wymienione powyżej, rewelacyjne aplikacje, nie będą omawiane. Zajmiemy się otwartym odpowiednikiem dwóch ostatnich programów do grafiki wektorowej, czyli Inkscape.

Program Inkscape można bez problemu zainstalować na większości popularnych dystrybucji linuksa z repozytoriów, istnieją też wersje na Windows i MacOSX (pod X11 niestety). Wektoryzację wspiera tutaj narzędzie potrace, pozwalające na automatyczne uzyskanie obrazka wektorowego z dowolnego rastra. Niestety w przypadku rysunków dokumentacyjnych, wykonywanych na papierze milimetrowym, efekty nie byłyby zadowalające. Musimy wiec dokonać wektoryzacji ręcznej.

1. Skanowanie – po pierwsze przeskanuj swoje rysunki dokumentacyjne. Najlepiej zapisać je w bezstratnym i jednocześnie posiadającym małą objętość, formacie png. Skanowanie może przebiegać w trybie czarno – białym (ale nie linearnym o ile skanujesz rysunek na papierze milimetrowym), z rozdzielczością 300 dpi.

2. Otwórz Inkscape. Zaimportuj plik rastrowy (skan rysunku). Na panelu menu wybierz „plik” – „importuj”:

vek1

3. Po zaimportowaniu rastra wejdź w „plik” i wybierz „właściwości dokumentu”. W okienku dialogowym wybierz opcję „dopasuj do ramki zaznaczenia”. W ten sposób wymiary rysunku będą zgodne z rastrowym podkładem:

vek2vek3

4. Stwórz nową warstwę, na której będziesz pracował. Wejdź na panelu w opcję „warstwy” i wybierz „dodaj warstwę”

vek4

Nazwa nowej warstwy może być dowolna, np. obiekt…

5. Otwórz boczne okna dialogowe z warstwami i z właściwościami elementów rysunku. Na panelu wejdź w „warstwa” i wybierz opcję „warstwy” – pojawi się boczne okno wyświetlające twoje warstwy i pozwalające nad nimi panować. Na tym etapie powinieneś mieć dwie warstwy: tło z rastrowym rysunkiem i stworzoną przez ciebie nową warstwę. To na niej będziesz pracował. Dlatego zablokuj warstwę tła klikając na małą ikonę kłódki i podświetl warstwę do pracy (klikając na nią).

vek8a

Wejdź w „obiekt” na panelu i kliknij „wypełnienie i kontur”:

vek5a

Pojawi się boczne okno z właściwościami elementu obrazka. Jeśli okna w danej chwili będą ci przeszkadzały możesz je schować klikając niewielkie strzałeczki na ich belkach.

6. Rozpocznij ręczną edycję. Najlepiej jeśli masz tablet – ułatwi wykonywanie rysunku i pozwoli na lepszą kontrolę prowadzonej linii. Jeśli nie, będziesz musiał zadowolić się myszką, co może być trudniejsze.

W edycji ważne będą następujące narzędzia z bocznego paska narzędziowego Inkscape:

vek5b– rysunek odręczny

– wykonywanie linii prostych

vek6

Zwróć też uwagę na powyższe narzędzia z górnego paska narzędziowego. Są odpowiedzialne za umiejscowienie elementu obrazka. Manipulując nimi sprawisz, że pewne elementy będą odkryte i widoczne (na wierzchu) inne przesłonięte.

vek7

Używaj też narzędzia lupy, bo edytować szczegóły obrazka oraz narzędzia do przesuwania węzłów i edycji linii, żeby dopasować je do tego co widać na podkładzie.

Generalnie Twoim zadaniem jest jak najbardziej precyzyjne odrysowanie tła. Zwracaj uwagę na takie cechy obrazka jak szerokość linii i wypełnienie bryły. Pomoże w tym okno „wypełnienie i kontur”. Po odrysowaniu w oknie warstw kliknij na ikonkę oka warstwy tła. W ten sposób twój skan nie będzie widoczny.

vek8b

Rysunek zapisz w formacie Inkscape (svg). W ten sposób zachowają się wszystkie stworzone przez ciebie warstwy i bryły. Zawsze będziesz mógł wrócić do rysunku i dodać kolejne elementy, jak skala, strzałka północy, elementy opisu.

7. Jeśli zechcesz teraz uzyskać z wykonanego przez ciebie obrazka raster, przeznaczony do druku, to kliknij na panelu „plik” i „eksportuj jako bitmapę”. Po eksporcie do rastra możesz go dalej obrabiać w Gimp (albo innym programie do obróbki rastrowej. Pierwszym krokiem powinno być pozbawienie go przezroczystości (w Gimp wejdź w „obraz” i wybierz „spłaszcz obraz”).

8. Oczywiście w ten sposób możesz tworzyć nie tylko wektorowe kopie dokumentacji rysunkowej, ale także różnego rodzaju mapy i plany tematyczne. W przyszłości pokaże, jak uzyskać atrakcyjne wizualnie mapy z tandemu Qgis i Inkscape.

I tyle.

Nawiasem mówiąc, w zastosowaniach archeologicznych Inkscape doskonale zastępuje droższe, komercyjne programy. Jego funkcje są wystarczające.

Reklama

12 thoughts on “Wektoryzacja rysunków w Inkscape

 1. Pingback: Mapa/plan z Qgis i Inkscape « Gunthera miejsce w sieci

 2. Witam, mam pytanie i gorącą prośbę – otóż mam za zadanie przeprowadzić wektoryzację „na sucho'” to znaczy bez komputera a po prostu ręcznie. Na czym więc dokładnie moje zadanie? Bo szczerze mówiąc nie do końca wiem. Proszę bardzo o podpowiedź gdyż ta sprawa jest dla mnie bardzo ważna. Z góry za nią dziękuję!

  • Nie mam pojęcia jak można przeprowadzić wektoryzację na sucho.
   Podaj jakiś kontekst: dlaczego, kto kazał, jakieś zajęcia na studiach? Jaki kierunek?
   Może chodzi o teoretyczne opisanie całego procesu?

 3. Witam ponownie i dziękuję Panu bardzo za odpowiedź. Otóż, jest to rozmowa kwalifikacyjna w sprawie pracy – powiedziano mi, że będę miał przeprowadzić wektoryzację mapy, a kiedy zapytałem w jakim programie GIS’owskim, usłyszałem że będzie to bez użycia komputera, „na sucho” i generalnie pracodawcy chcą zobaczyć jak sobie potencjalni pracownicy radzą z mapą – cokolwiek kryje się pod tymi słowami… Może ma Pan jakiś pomysł o co może w ogóle chodzić? Mam obawy przed tą rozmową, bo niesprecyzowane są te wymagania. Praca kryła się pod hasłem „pracownik prowadzający i wykonujący wstępną wektoryzację map”. Proszę Pana choć o jakieś przypuszczenia. O co mogą pracodawcy pytać. Z góry Panu dziękuję.

 4. Wyrzuciłem jeden z komentarzy, bo był identyczny jak poprzedni.
  Nie mam pojęcia, co może kryć się za takim zadaniem. Pewnie chodzi o opis podejmowanych czynności.
  Nigdy nie pracowałem w firmie geodezyjno – kartograficznej, więc nie sądzę bym mógł pomóc w tej materii.
  Życzę jednak powodzenia na rozmowie kwalifikacyjnej. Mam nadzieję, że przebiegnie pozytywnie.

 5. Pingback: Dokumentacja terenowa w Qgis – krok 2: informacje, plany, zdjęcia « Gunthera miejsce w sieci

 6. Pingback: Dokumentacja terenowa w Qgis – post scriptum « Gunthera miejsce w sieci

 7. Pingback: Jeszcze o dokumentacji rysunkowej z Inkscape « Gunthera miejsce w sieci

 8. Witam, a ja mam pytanie dotyczące definiowania siatki kartezjańskiej tak aby przenieś współrzędne siatki z rysunku: Jak dostosować siatkę (w programie) do tej funkcjonującej na rysunku technicznym i czy w Inkspace można ustawić taką siatkę aby była widoczna na wydruku a nie tylko jako linie pomocnicze?

  • Wyświetlanie siatki jest możliwe z menu: widok-siatka.
   Edytowanie właściwości siatki we „Właściwościach dokumentu” (w menu plik).
   Tej siatki o ile mi wiadomo nie da się wydrukować – pełni wyłącznie rolę pomocniczą. Ale ustawiając przyciąganie do siatki, można na niej wyrysować ręcznie za pomocą linii prostych własną siatkę. To jedyne co mi przyszło do głowy. Jednak Inkscape to nie CAD, ani nie GIS.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s