Jeszcze jedno archeologiczne rozwiązanie OpenSource

Integrated Archaeological Database to projekt opracowany przez kilku pracowników Scottish Urban Archaeological Trust już na początkulat 90. XX wieku, później rozwijane także we współpracy z innymi instytucjami. Koncepcja używania tego oprogramowania zmieniała się przez lata wraz z postępami informatyki. Obecnie jest to open source’owe rozwiązanie oparte w całości na rozwiązaniach sieciowych MySQL , PHP, AJAX. Na komputerze użytkownika nie jest instalowane żadne dodatkowe oprogramowanie. Cała platforma pomieszczona jest na serwerze (producenci udostępniają usługi hostingowe – po opłacie można korzystać z ich serwera). Aplikacja dostępna jest za pośrednictwem przeglądarki (zalecany – firefox).

Program po zalogowaniu pokazuje pulpit roboczy, spod którego mamy dostęp do głównych elementów dokumentacji archeologicznej: kart opisu kontekstów archeologicznych, grup kontekstów (np. obiektów), rysunków, fotografii, bibliografii. Umożliwia importowanie dokumentów html i pdf, a także linkowanie do zasobów istniejących w sieci. Wedle opisu istnieje nawet możliwość importu skanów dokumentacji polowej i wektoryzacja ich już w systemie.

iadb-screen

Wedle strony informacyjnej rozwiązanie jest używane przez kilku dużych usługodawców archeologicznych w Wielkiej Brytanii. Dostępne jest demo, na którym można sprawdzić działanie systemu. trzeba przyznać, że jest zaskakująco szybki (jak na aplikację sieciową) i raczej stabilny.

System funkcjonuje na zasadach Open Source, a jego producenci zarabiają na usługach dodatkowych: hostingu, wsparciu technicznym, szkoleniach.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s