Oxford Archaeology jest jednym z największych w Europie wykonawców usług archeologicznych, zatrudniającym około 400 pracowników i działającym zarówno na Wyspach, jak i na kontynencie (m.in. we Francji). Ekspedycje OA prowadzą badania o charakterze ratowniczo – konserwatorskim, wyprzedzające i weryfikacyjne zarówno szerokopłaszczyznowe (związane m.in. z projektami rozbudowy lotnisk w Wielkiej Brytanii oraz inwestycjami drogowymi), jak i miejskie. Kilka lat temu OA podjął decyzję o oparciu swojej działalności w całości na oprogramowaniu OpenSource.
Platformą systemową dla oprogramowania wykorzystywanego przez OA stał się linux, a ściślej Ubuntu. Wśród podstawowych aplikacji jakie na nim pracują wymienić trzeba GRASS – stację roboczą GIS, oraz desktopowe aplikacje Qgis i gvSIG, bazę danych PostgreeSQL z rozszerzeniem PostGIS umozliwiającym wykorzystywanie bazy w zastosowaniach GIS, oczywiście Openofiice.org i szereg innych.
Oxford Archaeology prowadzi serwis internetowy poświęcony stosowanemu w badaniach archeologicznych oprogramowaniu OpenSource, skąd można ściągnąć specjalnie przygotowaną wersję aplikacji gvSIG. Ma też swoją stronę na Launchpadzie (związanej z Ubuntu platformie deweloperskiej). Kilku pełnoetatowych pracowników OA pracuje nad dalszym rozwojem oprogramowania, w tym aplikacji do modelowania 3D na podstawie fotografii cyfrowych.
W Polsce zastosowanie metod cyfrowych w badaniach archeologicznych, zwłaszcza w dokumentacji polowej jest nadal dość rzadkie. Stosunkowo niewiele ekip wykorzystuje w terenie takie systemy jak GIS, CAD czy ortofotografię. W tym nielicznym gronie rozwiązania oparte o oprogramowanie OpenSource stanowią niewielki margines. Zwykle na drodze ich zastosowania stoi kilka popularnych mitów: że mało profesjonalne, słabo zaawansowane i trudne w użyciu. Przykład dużego, profesjonalnego usługodawcy archeologicznego, jakim jest OA pokazuje, że można. A nawet, że się opłaca.
Instalator archeologicznej wersji gvSIG wyposażono nawet w stosowną oprawę graficzną. Dostępny jest na wszystkie najpopularniejsze platformy systemowe (Windows, Linux. MacOSX). Wkrótce pojawią się na blogu wpisy mu poświęcone. Niech no tylko znajdę czas do testowania…
To co robi OA naprawdę wzbudza uznanie no i wnosi powiew optymizmu, że można.
OA prowadzi też bloga
– „OA – Ubuntu. A blog about Ubuntu, mobile GIS and archaeology”, plus parę innych które warto odwiedzać.
Ciekawe, ciekawe – blogów jeszcze nie wyczaiłem. Będę się zaczytywał. Dzieki.