Mandriva 2009.0 – instalacja KDE 4.2

Jako podtytuł mógłbym dać: Jak rozwalić sobie środowisko graficzne. Ale nie uprzedzajmy faktów.

Pakiety rpm dla Mandrivy z nowym KDE 4.2 są dostępne na stronie KDE. Pamiętać należy, że są to pakiety nieoficjalne, nie wspirane przez Mandrivę. Co zrobić, żeby cieszyć się nową wersją KDE?

1. Ustaw sobie nowe repozytoria. Listę dostępnych mirrorów znajdziesz tutaj.

2. Jeśli poprzednie zdanie nic ci nie mówi zrób tak:

– otwórz konsolę, wpisz do niej „su”, później wpisz swoje hasło administratora (root) i wciśnij ENTER. W czasie wpisywania hasła nie pojawią się żadne *, ani +, ani nic jeszcze innego.

– wpisz:

urpmi.addmedia kde42-20090 <kde-mirror>/stable/4.2.0/Mandriva/2009.0/RPMS/i586
urpmi.addmedia kde42-20090-noarch <kde-mirror>/stable/4.2.0/Mandriva/2009.0/RPMS/noarch

W miejsce <kde-mirror> wpisz adres serwera zwierciadlanego wybranego z listy, np:

urpmi.addmedia kde42-2009 ftp://ftp.pbone.net/mirror/ftp.kde.org/pub/kde/stable/4.2.0/Mandriva/2009.0/RPMS/i586/

i

urpmi.addmedia kde42-2009-noarch ftp://ftp.pbone.net/mirror/ftp.kde.org/pub/kde/stable/4.2.0/Mandriva/2009.0/RPMS/noarch

3. Wyloguj się z KDE. Instalację najbezpieczniej przeprowadzać z innego środowiska graficznego (np. Gnome). Jeśli nie masz innego środowiska zrób tak:

– W ekranie logowania wybierz opcję sesji bezpiecznej – to sesja wktórej dostępna będzie tylko otwarta konsola. Żeby nie było komplikacji wejdź w tryb root (czyli wpisz „su” i podaj hasło), po czym wpisz polecenie „mcc” i naciśnij ENTER.

– Pojawi się Centrum Sterowania Mandrivy. Odnajdź pakiet „task-KDE4” lub „task-KDE4-minimal” – drugi instaluje minimum pakietów KDE (bez gier, pakietu pocztowego etc). W wyszukiwarkę wpisz też Plasma, by zaznaczyć interesujące cię dodatki plasmy. Generalnie staraj się zastąpić pakiety z wersji KDE 4.1.2 (lub 4.1.3, albo 4.1.4 – zależy jaką masz wersję) paczkami w wersji 4.2.0.

4. Po przeprowadzeniu instalacji na wszelki wypadek wykasuj pliki konfiguracyjne obecnego KDE. W oknie konsoli wpisz „exit”, by wyjść z trybu administratora. Wpisz mc, by uruchomić Midnight Commandera (mam nadzieję, że masz Midnight Commandera, jeśli nie, to wcześniej zainstaluj go z Centrum Sterowania Mandrivy, lub poleceniem „urpmi mc”). Tam poszukaj katalogu .kde4 i wciśnij opcję usuń.

5. Wyloguj się, możesz ponownie uruchomić komputer. Zaloguj się do KDE i…

U mnie crash. Ale może to wina platformy sprzętowej. Powinno działać. Ponoć u niektórych działa…

A jeśli nie chcesz ryzykować, poczekaj do nowej wersji Mandrivy. Już za kilka miesięcy…

Aktualizacja1:

Jednak się udało. KDE 4.2 działa także i u mnie. Okazało się, że nie zaktualizowało się kilka istotnych bibliotek. Gdyby u was działo się coś podobnego zróbcie tak:

Wejdźcie do Centrum Sterowania i odznaczcie wszystkie repozytoria Backports i Testing. Jest to konieczne jeśli chcecie uniknąć przypadkowej instalacji potencjalnie niestabilnych wersji oprogramowania.

W konsoli, w trybie administratora, wpiszcie komendę

urpmi –auto-update

Wylogujcie się i zalogujcie na nowym KDE.

kde42-1Tak ono wygląda, po niewielu drobnych korektach wyglądu.

Niestety, wraz z instalacją nowej wersji KDE, dokonałem też aktualizacji digikam na nową wersję (rc1) i przestał działać. Mam nadzieję, że naprawię i ten feler.

Aktualizacja2:

Poprawiłem polecenie dla urpmi instalujące repozytorium noarch. Teraz powinno działać.

Aktualizacja3 (23.02.2009):

Uwaga: ostatnie aktualizacje Firefoksa (do wersji 3.0.6) wymagają instalacji nowej wersji xulrunner, która jest w konflikcie z częścią pakietów KDE 4.2 (google-gadgets). Jeśli już zainstalowałeś tą aktualizację możesz mieć problem z instalacją nowego KDE. Jak znajdę nieco czasu spróbuję problem rozwiązać, ale czasu mam ostatnio niewiele.

Jeśli już zaktualizowałeś KDE do wersji 4.2 i chciałbys mieć aktualną wersję Firefoksa (np. z powodów bezpieczeństwa), to:

a. zainstaluj Operę 😉

b. ściągnij firefoksa ze strony Firefoksa. Instalacja tej wersji polega na wrzuceniu do dowolnego katalogu i zrobieniu sobie skrótu na pulpicie.

Aktualizacja4 (6.03.2009):

UWAGA: Pojawiła się nowa wersja KDE 4.2.1 i to ona jest zalecana do użytku (rozwiązuje konflikty zależnościowe opisywane wyżej). Poradnik tutaj.

Reklama

16 thoughts on “Mandriva 2009.0 – instalacja KDE 4.2

 1. Cześć

  Zauważyłem twój wpis na stronie dobreprogramy dotyczące mojego problemu z KDE, właśnie za drugim razem opis wgrania KDE brałem z twojej strony, i mdv mi się posypała. Narazie mam ją zainstalowaną normalnie, ale dla testów zainstaluję ją sobie pod virtualboksem i w razie problemów, tak jak pisałeś, będę walił tutaj.

 2. Spróbuj z auto update. Komenda powinna wyglądać urpmi –auto-update (z dwoma myślnikami przed auto – wordpress automatycznie usuwa jeden z myślników).
  Mi początkowo też się sypało. Okazało się, że zależności między pakietami są tak rozwiązane, że pakietom z KDE 4.2 nie przeszkadzają bibioteki ze starszej wersji. Ale tylko w czasie instalacji, bo działać razem nie chcą. Więc przy ręcznym wybieraniu nie wszystko się aktualizuje.
  No i najlepiej aktualizacji dokonywać spod innego środowiska (doinstaluj np. Gnome) lub wybierać przy logowaniu „tryb bezpieczny” – konsolowy i tam dokonywać instalacji.

 3. Rozumiem, jeżeli wydam tą komendę w trybie roota, wtedy cały system mi się zaktualizuje? I w teorii wszystko pójdzie sprawnie? Bo kolejny raz nie chcę ryzykować padu systemu, nie wiem czy nie czekać na nowego springa, albo na jakieś inne distro z KDE 4.2. Trochę mnie to śmieszy, bo wcześniej jak robiłem updejty KDE takich cyrków nie miałem

 4. Powinien zaktualizować się cały system, dlatego doradzam wyłączenie backportów i testingów, żeby nie zainstalować nic niestabilnego. Teoretycznie nie powinno nic się stać, nawet bez wyłączenia tych repozytoriów.
  Na prawdę polecam instalację innego środowiska (np. Gnoma). W razie padu KDE, zostaje awaryjne wyjście i możliwość dalszego naprawiania systemu.
  Wcześniejsze update nie robiły problemów bo były oficjalne. Te repozytoria nie pochodzą od mandrivy.
  Jeśli nie jesteś czegoś pewien, to poczekaj na 2009.1. Jest już beta, więc powinien za niedługo wyjść. KDE 4.2 nie różni się aż tak bardzo. Od 4.1.3 lub 4.1.4 nie jest nawet specjalnie bardziej stabilne.

 5. Wiem, instalowałem je pod opensusem najnowszym, jednak wróciłem do mandrivy. ok zainstaluje gnome i zabieram się do roboty. najwyżej będę pracował pod gnomem

 6. Podczas dodawania drugiego linka wyskoczyło mi takie coś. Tak samo jak wcześniej, wtedy instalowałem tylko z jednego dodanego repozytoria.

  [root@localhost wojciech]# urpmi.addmedia kde42-2009-noarch ftp://ftp.pbone.net/mirror/ftp.kde.org/pub/kde/stable/4.2.0/Mandriva/2009.0/RPMS/i586/noarch
  dodawanie nośnika kde42-2009-noarch
  …pobieranie nie powiodło się: curl nie powiodło się: zakończono z 9

  nie znaleziono meta informacji dla nośnika „kde42-2009-noarch”

  Nie zwracać na to uwagi? Czy wstrzymać się z instalacją?

 7. Nie zainstalują się tłumaczenia. W repozytorium noarch są zawarte pakiety językowe KDE. Coś jest nie tak z poleceniem dla urpmi. Możesz spróbować inny mirror, albo poczekać. Jutro sprawdzę polecenie.

 8. Zainstalowałem wszystko wg Twoich wskazań i… jest wszystko w normie 🙂 KDE jest zaktualizowane 🙂 Jedyny problem który spotkałem po instalacji to lekko porozrzucane plasmoidy- jednak szybko sobie z tym poradziłem. Do tego dochodzi jeszcze problem z Amarokiem, nie włącza się. Spotkałeś się z tym u siebie? Poradziłeś sobie z tym problemem? Amarok jest moim ulubionym odtwarzaczem muzyki i nie chciałbym z niego rezygnować.

  Jeszcze jedno, dziękuję za okazaną mi pomoc i poświęcony czas. Jestem naprawdę bardzo wdzięczny.

 9. Szczerze mówiąc nie korzystam ostatnio z amaroka, więc nie sprawdziłem. Spróbuj uruchomić z konsoli. Zobacz jaki komunikat pokazuje. Może to coś podpowie.
  No i gratuluję udanej aktualizacji 😀

 10. To mi wypluła konsola:

  [wojciech@localhost ~]$ amarok
  amarok(12108)/kdecore (KSycoca) KSycocaPrivate::openDatabase: Trying to open ksycoca from „/var/tmp/kdecache-wojciech/ksycoca4”
  amarok(12108)/kdecore (KLibLoader) kde4Factory: The library „” does not offer a qt_plugin_instance function.
  amarok(12108)/kdecore (KLibLoader) kde3Factory: The library „” does not offer an „init_phonon_gstreamer” function.
  amarok(12108) Phonon::KdePlatformPlugin::createBackend: using backend: „GStreamer”
  virtual bool Phonon::Gstreamer::AudioOutput::setOutputDevice(const Phonon::AudioOutputDevice&) „HDA Intel (ALC663 Analog)”
  virtual bool Phonon::Gstreamer::AudioOutput::setOutputDevice(const Phonon::AudioOutputDevice&) („x-phonon:CARD=0,DEV=0”, „plughw:CARD=0,DEV=0”)
  virtual bool Phonon::Gstreamer::AudioOutput::setOutputDevice(const Phonon::AudioOutputDevice&) setProperty(device, „x-phonon:CARD=0,DEV=0” ) failed
  virtual bool Phonon::Gstreamer::AudioOutput::setOutputDevice(const Phonon::AudioOutputDevice&) setProperty(device, „plughw:CARD=0,DEV=0” ) failed
  virtual bool Phonon::Gstreamer::AudioOutput::setOutputDevice(const Phonon::AudioOutputDevice&) „HDA Intel (ALC663 Analog)”
  virtual bool Phonon::Gstreamer::AudioOutput::setOutputDevice(const Phonon::AudioOutputDevice&) („x-phonon:CARD=0,DEV=0”, „plughw:CARD=0,DEV=0”)
  virtual bool Phonon::Gstreamer::AudioOutput::setOutputDevice(const Phonon::AudioOutputDevice&) setProperty(device, „x-phonon:CARD=0,DEV=0” ) failed
  virtual bool Phonon::Gstreamer::AudioOutput::setOutputDevice(const Phonon::AudioOutputDevice&) setProperty(device, „plughw:CARD=0,DEV=0” ) failed
  virtual bool Phonon::Gstreamer::AudioOutput::setOutputDevice(const Phonon::AudioOutputDevice&) „HDA Intel (ALC663 Digital)”
  virtual bool Phonon::Gstreamer::AudioOutput::setOutputDevice(const Phonon::AudioOutputDevice&) („x-phonon:CARD=0,DEV=1”, „plughw:CARD=0,DEV=1”)
  virtual bool Phonon::Gstreamer::AudioOutput::setOutputDevice(const Phonon::AudioOutputDevice&) setProperty(device, „x-phonon:CARD=0,DEV=1” ) failed
  virtual bool Phonon::Gstreamer::AudioOutput::setOutputDevice(const Phonon::AudioOutputDevice&) setProperty(device, „plughw:CARD=0,DEV=1” ) failed
  virtual bool Phonon::Gstreamer::AudioOutput::setOutputDevice(const Phonon::AudioOutputDevice&) „PulseAudio Sound Server”
  virtual bool Phonon::Gstreamer::AudioOutput::setOutputDevice(const Phonon::AudioOutputDevice&) („pulse”)
  virtual bool Phonon::Gstreamer::AudioOutput::setOutputDevice(const Phonon::AudioOutputDevice&) setProperty(device, „pulse” ) failed
  virtual bool Phonon::Gstreamer::AudioOutput::setOutputDevice(const Phonon::AudioOutputDevice&) „Default ALSA Output (currently PulseAudio Sound Server)”
  virtual bool Phonon::Gstreamer::AudioOutput::setOutputDevice(const Phonon::AudioOutputDevice&) („default”)
  virtual bool Phonon::Gstreamer::AudioOutput::setOutputDevice(const Phonon::AudioOutputDevice&) setProperty(device, „default” ) failed
  virtual bool Phonon::Gstreamer::AudioOutput::setOutputDevice(const Phonon::AudioOutputDevice&) „PulseAudio Sound Server”
  (12107)/: Communication problem with „amarok” , it probably crashed.
  Error message was: „org.freedesktop.DBus.Error.NoReply” : ” „Message did not receive a reply (timeout by message bus)” ”

  [wojciech@localhost ~]$ KCrash: crashing… crashRecursionCounter = 2
  KCrash: Application Name = amarok path = pid = 12108
  sock_file=/home/wojciech/.kde4/socket-localhost/kdeinit4__0

  Wnioskuję że się posypał 😉 Poszukam tematu z nim na forum Mandrivy, pewnie nie ja jeden instalowałem KDE i nie tylko mi się on posypał. Jak nic nie znajdę to założę nowy topic. Jeszcze raz dziękuję za pomoc i życzę miłego wieczoru.

  pozdrawiam

 11. O ile pamiętam w tej wersji KDE są jakieś problemy z phonon-gstreamer. Gdzieś w ustawieniach KDE powinno dać się zmienić obsługę dźwięku na phonon-xine. Być może trzeba będzie doinstalować pakiety za to odpowiedzialne (phonon-xine). może zadziała.

 12. Pingback: Mandriva - aktualizacja KDE do 4.2.1 « Gunthera miejsce w sieci

 13. Ja zainstalowałem na mandrive 2009 KDE4.3, nie było dźwięku w niektórych aplikacjach, pomogło doinstalowanie pulseaudio i phonon-xine

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s