Edycja RAW pod Linuksem

W dzisiejszym wpisie zestaw przydatnych programów dla osób, które fotografują w RAWach, dostępnych na linux. Wbrew pozorom nie jest tego tak mało. W zestawieniu są zarówno programy OpenSource, jak i zamknięte lecz darmowe. Nie brak także linuksowych wersji programów komercyjnych, które śmiało można zaliczyć do czołówki tego typu oprogramowania dla innych platform systemowych (czytaj: Windows i MacOS X). Jest w czym wybierać, zwłaszcza, że zestawienie nie jest pełne.

Rozwiązania Open Source

Ufraw to klasyczny linuksowy edytor RAW. Występuje zarówno jako osobny program, jak i wtyczka do Gimpa. Współpracując z tym drugim można uzyskiwać całkiem przyzwoite efekty: Ufraw nieźle radzi sobie z wywoływaniem zdjęć i wstępnym retuszem, bardziej złożone operacje przejmuje Gimp. Na zrzucie uruchomiony pod MacOS X, linuksowy prezentuje się właściwie tak samo. Strona tutaj.

ufraw

RawStudio, wiele osób sobie chwali (np. autor Linux Photography). Dla mnie zachowuje się niekiedy mało stabilnie. Jest szybki, zdecydowanie szybszy niż np. RawTherapee, ale ma nieco mniejsze możliwości. Interfejs jest bardzo ascetyczny, podobnie jak opcje zarządzania kolekcją zdjęć. Strona jest tutaj.

raws

Digikam to główna aplikacja fotograficzna środowiska KDE. Obecnie dostępna jest stabilna wersja 0.9 (KDE 3.5) oraz niestabilna beta 0.10 (KDE 4). Nowa wersja zawiera kilka usprawnień (lepiej dopracowane okno edycji, geolokacja z użyciem programu Marble, a więc dostępna bez połączenia sieciowego, dopracowany interfejs), ale średnio nadje się do normalnego uzytkowania. Zawiera kilka wyjątkowo irytujących błędów, które mam nadzieję zostaną poprawione w wersji finalnej. Na razie polecam 0.9. Strona projektu jest tutaj.

Nie testowałem, ale wiem, że jest:

GTKRawGallery – program będący graficzny GUI do dcraw, oparty na bibliotekach GTK (a więc „gnomowych”). Będę szczery, nie znalazłem pakietów dla swojej dystrybucji, a nie bardzo mi się chciało kompilować. Kto chce, niech sprawdzi sam i podzieli się wrażeniami. Screeny dostępne są tutaj. Strona dewelopera tutaj.

Rozwiązania zamknięte, ale darmowe:

RawTherapee – prezentuje się bardzo sympatycznie, dając wiele opcji edycyjnych. Niestety baaardzo wolno wczytuje zdjęcia. Interfejs zachowuje się niekiedy mało stabilnie (za Chiny nie chce trzymać przyjętego motywu, wracając do domyślnego). Efekty pracy są bardzo zadowalające. Niekiedy znacznie lepsze niż osiągnięte przy pomocy drogich, komercyjnych narzędzi. Strona tutaj.

rawt

Picasaprogram Google do przeglądania i edycji zdjęć, jest dostępny w wersji stabilnej 2.7 i nowszej, nie w pełni stabinej 3.0 (beta). Program posiada możliwość edycji plików RAW (opartą na dcraw). Staranny interfejs i integracja z usługami sieciowymi Google (Picasa Web Albums, Blogspot) to niewątpliwe zalety dla osób funkcjonujacych w sieci. Nietrudno jednak zauważyć, że Picasa działa z uzyciem bibliotek wine, nie w efekcie nie należy do najszybszych programów tego typu. Poza tym nie przepadam za programami, które same sobie przeszukują dysk twardy…

picasa

Rozwiązania zamknięte i płatne:

LigtZone – pisałem już o nim, na początku bloga. Swego czasu (wersja 2) dostępny za darmo w wersji linuksowej (będącej dokładnym odpowiednikiem profesjonalnej wersji na Windows i MacOS X, która kosztowała 250 $). W nowej wersji 3, jest już płaty. Jedno z moich ulubionych narzędzi. Nadal wykorzystuję „dwójkę”. Trójkę ostatnio mogłem testować jako triala. Świetna rzecz. Prosta w obsłudze, zadowalająco szybka (trójka jest zoptymalizowana w stosunku do starszej wersji) i nie ingerująca w układ katalogów na dysku (czego nie lubię!). Koszt: niecałe 200$ (czyli jakieś 660 PLN) – niemało, ale warto. Strona producenta.

BibblePro – oprogramowanie dostępne na Windows, MacOS X i Linux. Jest to porządny, profesjonalny pakiet. Niestety, jak dla mnie interfejs jest zbyt niejasny i złożony. Możliwości edycyjne olbrzymie. Niestety program mnie nie zachwycił. W opracowaniu jest nowa, piąta wersja, przynosząca ze sobą uproszczenie gui i uformowanie go na wzór wiodących Aperture i Ligthroom, w popularne szarości i czerń. Czekamy, może będzie ok.

Czego nie ma i raczej nie będzie?

Brak w tym zestawieniu bardzo wielu programów, ale dwa szczególnie cenione są przez fotografów, zarówno profesjonalnie zajmujących się fotografią, jak i zaawansowanych amatorów: Aperture i Lightroom. Pierwsze, produkowane przez Apple, przeznaczone jest wyłącznie dla Maków. Drugie, produkcji Adobe, podobnie jak inne profesjonalne narzędzia tej firmy, projektowane jest wyłącznie na Windows i MacOS X. Nie sądzę aby ta sytuacja uległa zmianie. Adobe konsekwentnie produkuje na linuksa wyłącznie oprogramowanie związane z internetem (FlashPlayer, Reader, ostatnio Air). Produkty kreatywne zastrzegając dla dominujących na rynku platform.

Reklama

2 thoughts on “Edycja RAW pod Linuksem

  1. troche dodam od siebie – doswiadczenie glownie z windows:
    raw therapee – rewelka, kontrola szumu lepsza imho niz w adobe camera raw, niezla wydajnosc porownywana np. z corel paintShop pro i pentaxowym softem do edycji zdjec, poza tym chyba najwieksze mozliwosci ze wszystkich bezplatnych progr. widzialem nawet suwak nasladujacy dzialanie vibrance z pakietu adobe.
    picasa – kiepska, integruje sie na sile z systemem, automatycznie „poprawia” rawy i predzej ja zdeinstalowalem niz znalazlem opcje ktora by to wylaczala.
    bibble pro – niestety platne (na winde przynajmniej), aczkolwiek mozliwosci robia pozytywne wrazenie.
    tyle wiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s