Nie są do siebie podobne

Najnowszy Windows Seven – okno eksploratora ma teraz funkcjonalną opcję podglądu plików:

Okno dolphina w KDE 4 (linux):

okno-kde

Gadżety w nowym Windows – Seven można teraz rozmieszczać na całej powierzchni pulpitu:

gad-win

Aplet Plasmy w KDE 4 (linux):

gad-kde

Pasek zadań Windowsa Seven ma nowy ekscytujący wygląd i wyświetla okna pokazujące aktywność wybranej aplikacji (tutaj dla nowego Internet Explorera 8):

pasek-win

Panel KDE 4 (otwarty Firefox):

pasek-kde

To nieprawda, jakoby nowy Windows Seven (który ukaże się za kilka miesięcy?) w jakimkolwiek stopniu przypominał KDE 4 (które ukazało się 11 stycznia 2008 r.).

Takie małe flame z mojej strony. Ale nie złośliwe, więc proszę o wybaczenie…

Reklama

5 thoughts on “Nie są do siebie podobne

 1. opcja podglądu plików jest już w Viście, podobnie jak możliwość rozmieszczenia gadżetów, a jak dobrze pamiętam Vista pojawiła się przed KDE4.0 😉
  BTW czy w KDE4 jest opcja grupowanie okien? Bo „nowy” pasek pokazuje swoją przewagę przy włączonym Aero Glass (czy jak to się nazywa w 7)

 2. O ile dobrze mi wiadomo gadżety w Viście ograniczone były do paska bocznego (jak on się nazywa?). Pewności nie mam, bo Visty nigdy nie miałem, uzywałem tylko sporadycznie u znajomych. Gadżety (tzw. superkaramba) były już w KDE serii 3. I można je tam było rozmieszczać na całym ekranie. Choć nie miały takich charakterystycznych bocznych uchwytów. Najwcześniej podobne elementy pojawiły się w MacOS X, choć tam sprawę rozwiązano zupełnie inaczej (nie funkcjonują stale na pulpicie, ani na żadnym pasku bocznym).
  Nie o podgląd mi chodzi, tylko o rozwijającą się wstęgę z informacją łudząco podobna do tej z KDE4. Nie pamiętam takiej z Visty.
  Żeby natomiast było śmiesznie podgląd otwartych okien, niemal identyczny jak w Viście (i Seven) zaimplementowano w Compiz-Fusion (wcześniej Berylu – czyli efekciarskim managerze okien dla Linuksa).
  Czy grupowanie okien jest w KDE 4 nie sprawdzałem. Na pewno jest w Compizie. Generalnie z KDE4 używam Compiza, zamiast natywnego Kwin (bo w moim odczuciu zużywa on mniej zasobów kompa).
  Prawda jest taka, że w kwestii interfejsów trudno niekiedy ustalić co kto skopiował, bo kopiują nagminnie wszyscy. Dlatego powyższego posta nie należy brać zbyt poważnie.

 3. Pasek boczny (sidebar) służy głównie do dokowania gadżetów (wiem że MacOS X miał to wcześniej niż Vista, Opera też ;).
  Myślałem że chodzi ci o ten podgląd po prawej części okna (w Viście nazywa się to Preview Pane).
  Domyśliłem się że nie należy brać poważnie .Tak naprawdę to wszyscy „zgapiają” od wszystkich .
  Tak BTW „nowy” pasek z 7 jest rozwinięciem koncepcji z Win 1.0 (a on był chyba przed KDE 🙂

 4. Mało się mówi/pisze o tym, ile Vista ma elementów zaczerpniętych z GNOME. Dla przykłady mogę nadmienić zastąpienie pasku adresu. Dodatkowo mamy menu wyboru w bocznym pasku, zamiast czegoś na wzór wstęg. Przykładów można mnożyć.

  • Szczerze mówiąc Gnome jest ostatnim źródłem inspiracji jakie przychodzi mi do głowy. Gnome wyraźnie inspiruje się interfejsem MacOS X i tam raczej poszukiwałbym też źródeł inspiracji Visty. Ale może się mylę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s