Nowy Qgis – wreszcie wersja 1.0!

Pojawił się nowy Qgis. Oficjalnej informacji na stronie projektu jeszcze nie ma, ale od kilku dni program jest gotowy do ściągnięcia z sieci. Wersja opisana jest jako 1.0, jest więc to długo oczekiwane wydanie stabilne. Co prawda, na Qgis od kilku lat można spokojnie pracować, ale teraz doczekaliśmy się oficjalnego uznania projektu za w pełni dojrzały. Oficjalna informacja zamieszczona w aplikacji mówi nam o nowościach wydania, są to przede wszystkim nowe wtyczki konwersji między różnymi formatami GIS, importu plików DXF do Shapefile, interpolacji obiektów punktowych. Poza tym cały szereg róznych usprawnień dotyczących m. in. edycji wektorów, obsługi WMS, renderowania rastrów etc.

Póki co najbardziej cieszy mnie możliwość importu DXF do Shapefile. Są oczywiście inne aplikacje do tego przeznaczone, w większości jednak płatne. Tymczasem mogłem wypróbować tę opcję przenosząc wykonaną w DXF mapę Krzykowic do pliku .shp. Pozwoli mi to przenieść dokumentację z badań w Krzykowicach do bazy danych GIS. Inne, nowe możliwości programu też wyglądają obiecująco. Np. możliwość zapisu stworzonych danych w Shapefile do KML. Pozwoliłoby to oglądać informacje w GoogleEarth. Poużywamy – zobaczymy…

qgis-ekranOkno robocze nowego Qgis z otwartym oknem wtyczki importu DXF do Shapefile. W tle widoczna zaimportowana już warstwicówka Krzykowic z zaznaczonymi wykopami archeologicznymi z 2008 r.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s