Mandriva 2009 i ST 330 – rozwiązanie problemu

O problemie z Mandrivą 2009 i modemem Speedtouch 330 już informowałem. Jądro 2.6.27 z Mandrivy 2009 nie działało dobrze z tym popularnym modemem, wykorzystywanym m.in. w usłudze neostrada. Wiem, z systemu statystyk na blogu, że sporo osób poszukuje jego rozwiązania. A rozwiązanie jest proste. Wszystkiemu można zaradzić nie korzystając nawet z tajemniczej konsoli…

1. Po pierwsze ściągamy sobie z internetu poprawione jądro. Pakiety dostępne są tutaj:

kernel-desktop

kernel-desktop-devel

Centrala Mandrivy we Francji chyba nadal nie zauważyła problemu, bo oficjalnych poprawek jeszcze nie ma. To co podałem wyżej, to wynik pracy społeczności polskiej Mandrivy (wielkie dzięki!!!)

Ściągamy też pakiet firmware dla Mandrivy 2009. Jest on dostępny na tej stronie.

Można je ściągnąć z poziomu WIndowsa, lub na starszą instalację Mandrivy, lub jakiegokolwiek innego systemu, który możecie podłączyć do sieci. Spokojnie możemy trzymać oba pakiety na partycji użytkownika (/home) o ile taką macie, lub wrzucić je sobie na pendriva.

2. Instalujemy Mandrivę. Spokojnie w opcjach partycjonowania możemy sobie odptaszyć partycję /home z formatowania (koniecznie jeśli trzymamy tam nasze pakiety). Wówczas pozostaną nam wszystkie dokumenty, a nawe ustawienia programów ze starszych instalacji. Instalacji dokonujemy bez podłączonego modemu ST 330!!!

3. Na świeżo zainstalowanym systemie, nadal nie podłączonym do sieci Instalujemy nowe jądro. Oba pakiety możemy w trybie graficznym zaznaczyć i klikając prawym klawiszem myszy wybrać opcję instalacji oprogramowania z rozwijanego menu. Po zainstalowaniu jądra i kernel-devel możemy w analogiczny sposób zainstalować sterownik do modemu. Po wykonaniu instalacji wychodzimy z Mandrivy. Uruchamiamy system ponownie wybierając w opcjach GRUBa (podczas uruchamiania systemu) kernel-desktop-2.6.27.2-1mnb. W ten sposób system uruchomi nam się z nowym jądrem.

4. Po uruchomieniu (już z podłączonym modemem!) przeprowadzamy konfigurację połączenia internetowego:

Klikamy prawym klawiszem myszy na ikonę połączenia (u was zamiast zielonej kropki z „ptaszkiem”, będzie czerwona z krzyżykiem)

Z rozwiniętego menu wybieramy opcję „Konfiguracja sieci”

Postepujemy zgodnie z pojawiającymi się w konfiguratorze poleceniami. Wybieramy połączenie DSL-ppp0a, wpisujemy hasło, nazwę użytkownika etc.

Na sam koniec powinniśmy się cieszyć połączeniem z siecią.

5. Możemy usunąć w Centrum Sterowania zbędne pakiety starego kernela. Problemem staje się teraz brak wsparcia dla sterowników karty graficznej. Nie jest to jednak problem nie do rozwiązania.

Na początek powinniśmy skonfigurować urpmi – managera pakietów w Mandrivie.  W tym celu za pomocą firefoksa wchodzimy na stronę easy urpmi i postępujemy zgodnie z zawartymi tam wskazówkami. Konfiguracja repozytoriów z oprogramowaniem następuje całkowicie automatycznie, z poziomu przeglądarki.

Jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad tym procesem i możliwość wyboru dodatkowych, niestandardowych repozytoriów, wejdź na stronę smart-urpmi i wklej polecenia w konsoli.

Po przeprowadzeniu konfiguracji urpmi wejdź do Centrum Sterowania i wybierz opcję „Konfiguracja nośników do instalacji aktualizacji”. Tam zaznacz wykorzystywanie przez system wszystkich możliwych repozytoriów, szczególnie repozytoriów plf i non-free.

Później wejdź w okno instalacji nowego oprogramowania i z jego poziomu zainstaluj pakiet x11-driver-video-nvidia-current i dkms-nvidia-current (o ile masz kartę nvidii, lub odpowiedni sterownik dla ATI). Nie instaluj pakietów nvidia-kernel, bo współpracują one tylko z oficjalnymi jądrami Mandrivy (a ty masz już zainstalowane jądro nieoficjalne). Po instalacji możesz ponownie uruchomić system.

Po tych wszystkich zabiegach, w czasie bootowania systemu, przed ekranem logowania powinien pojawić się u Ciebie ekran Nvidii (w tych kartach, jak z ATI nie mam pojęcia, Intel w ogóle nie potrzebuje żadnych dodatkowych zabiegów). Będziesz już mógł uruchomić u siebie Compiza i efekty pulpitu.

W opracowaniu niniejszego poradnika korzystałem w informacji zawartych na forum Mandrivy w Polsce.

I tyle. Powodzenia.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s