Na MacOSX też się da

…Też się da zainstalować zestaw oprogramowania, które wykorzystuję do dokumentacji archeologicznej.

Gimp – daje się instalować pod Leopardem. Nie działa natywnie pod interfejsem Aqua, lecz doskonale działa spod X11.

Stratify ma instalator jedynie dla Windows. Pod linuksami doskonale radzi sobie uruchamiany za pomocą Wine. Dla MacOSX powstała specjalna wersja Wine, czyli Darwine. Instalacja pod Leopardem wymaga najnowszej wersji X11. Nawiasem mówiąc całkiem niedawno pojawiła się nowa wersja Stratify – 1.5. Poprawki mają charakter kosmetyczny, rewolucji nie ma. Program działa bardzo dobrze, także pod makiem.

Qgis posiada natywną wersję na MacOSX. Wykorzystuje ona interfejs Aqua. Działa całkiem nieźle, choć próba otwarcia pliku projektu qgis utworzonego pod linuksem zakończyła się niepowodzeniem. Widocznie zawierał odniesienia do linuksowych katalogów, nieczytelne dla maka. Ostatecznie musiałem pootwierać pliki .shp. Zmieniły się niektóre ich właściwości (kolor, przezroczystość w wielobokach), ale informacje w nich zawarte przetrwały przenosiny dobrze.

Na Maku najbardziej brakuje mi programów do katalogowania i edycji fotografii (w tym miejscu użytkownicy maków zgrzytają zębami – jak to? przecież maki są najlepsze do grafiki! Może i tak, jak się ma za dużo kasy). iPhoto, choć wizualnie piękny i nieźle dający sobie radę z katalogowaniem zdjęć, możliwościami nie dorasta do digikam. Na Lightrooma czy Aperture raczej mnie nie stać. LigtZone, którego używam pod linuksem, w najnowszej wersji to też niemały pieniądz. Na razie zwyciężyła siła tradycji – pod VirtualBox uruchomiłem Ubuntu, a na nim moje ulubione programy. Do tego katalog wymiany dostępny pod oboma systemami. W dłuższej perspektywie trzeba się pewnie będzie za czymś rozejżeć. Mam za to nareszcie SketchUp bez konieczności uruchamiania Windowsa!

Generalnie od MacOSX wolę jednak linuksa – jest bardziej elastyczny. Ale hardware od Apple jest za to uroczy! Jak oni to zrobili, że w MacBook tak długo trzyma bateria, całość jest tak niewielka, a w dodatku działa to niesamowicie cicho.

Nawiasem mówiąc – wiedzieliście, że na MacOSX Leopard wogóle nie da się uruchomić internetu za pomocą popularnego w Neostradzie (i nie tylko) modemu ST330? Nie ma sterowników!

Reklama

1 thought on “Na MacOSX też się da

  1. Pingback: Nowy Gimp 2.6 « Gunthera miejsce w sieci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s