Halberstadt

Nazwę Halberstadt po raz pierwszy zanotowano z okazji odwiedzin Karola Wielkiego w tym miejscu, w roku 804. Już 23 lata później stało się ono siedzibą biskupią. Budowę obecnej katedry rozpoczęto w XIII wieku, w roku 1236. Nie jest to jedyny zabytek w tym mieście – warto je odwiedzić, po drodze z Magdeburga do Quedlinburga. Trzy główne zabytki miasta: kościół św. Marcina (i położony obok rynek z ratuszem), katedra i kościół NMPanny położone są w jednej linii, stosunkowo blisko siebie.

Kościół św. Marcina, to dwuwieżowa budowla halowa z XIV wieku. Najważniejszym elementem wyposażenia wnętrza jest wspaniała, gotycka chrzcielnica z XIV wieku:

Położony nieopodal ratusz to współczesna, nowoczesna budowla, której fasadę ukształtowano nawiązując do stylu gotyckiego, adaptując w niej nieliczne relikty i detale pochodzące ze zniszczonego oryginalnego budynku. Nieopodal stoi duża statua Rolanda, wedle „Pieśni o Rolandzie” rycerza Karola Wielkiego, pochodząca z XV w. Podobne rzeźby stawiano w miastach na terenie cesarstwa, jako świadectwo niezależności komuny miejskiej (najbliższa nam, niestety późniejsza, stoi w Środzie Śląskiej).

Katedra św.św. Szczepana i Serwacego w Halberstadt, wzniesiona została w stylu gotyckim. Jest to trójnawowa bazylika z transeptem i dwuwieżową, wczesnogotycką fasadą zachodnią. Prezbiterium, zamknięte jest trójbocznie i otoczone obejściem (ambitem), pozbawionym typowego w budowlach katedralnych wieńca kaplic (wzniesiono tylko okazałą, osową kaplicę NMPanny, zaś w ścianach obejścia umiejscowiono okazałe nisze, mieszczące pierwotnie ołtarze).

Fasada zachodnia katedry – widoczne wczesnogotyckie formy są zarówno efektem prac XIII wiecznych budowniczych, jak i XIX – wiecznych restauratorów.

Widok katedry od południowego – wschodu.

Wnętrze katedry – widok w kierunku wschodnim. Wertykalizm tej architektury przypomina gotyckie katedry Amiens czy wzorowanej na niej Kolonii. Wrażenia są wspaniałe…

Lektorium w katedrze.

Kościołowi katedralnemu towarzyszy zachowany zespół budynków monasterium kanonickiego, z krużgankiem, i zasadniczo późnoromańskim kapitularzem. W budynkach tych pomieszono bogaty zbiór sztuki średniowiecznej.

Na zachód od katedry położony jest okazały romański kościół pod wezwaniem NMPanny. Jego dzisiejszy kształt pochodzi z XII i XIII wieku oraz rekonstrukcji Ferdynanda von Quasta – znanego niemieckiego architekta i konserwatora zabytków średniowiecznych (w dzisiejszej Polsce efektem jego działań są m.in. zamki w Lizbarku Warmińskim, Reszlu i Malborku). Jest to okazała trójnawowa bazylika z transeptem, dwuwiezową fasadą zachodnią, wieżami wschodnimi przyległymi do transeptu i absydami na zakończeniach naw.

Widok kościoła mariackiego od wschodu. Wnętrze, po puryfikacyjnych zabiegach Quasta, skoncentrowanych na przywróceniu romańskich form architektonicznych, wykorzystywane obecnie przez luteran, określić można jako wyjątkowo ascetyczne:

Nie wyczerpałem bez wątpienia listy zabytków godnych do odwiedzenia w Halberstadt, ale sądzę, że nawet te trzy budowle wystarczą by zachęcić każdego miłośnika średniowiecza do odwiedzin w tym mieście. Zwłaszcza jeśli już przypadkiem znajdziemy się w okolicy. Wejścia do kościołów są bezpłatne, odwiedziny w skarbcu katedralnym kosztują kilka euro. Osobiście polecam.

Reklama

1 thought on “Halberstadt

  1. Pingback: Epilog: Der Deutsche Geist « Gunthera miejsce w sieci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s