Jak fotografować orzechy ;)

Zrobienie dobrego zdjęcia zabytku ruchomego wymaga studia z profesjonalnym sprzętem: statywami, tłem, lampami studyjnymi, reflektorami, dyfurorami, parasolkami, kolumną reprodukcyjną i co tam jeszcze dusza fotografia i inwencja producenta wymyślą. Wszystko to oczywiście kosztuje masę pieniędzy, jeszcze więcej wiedzy oraz wszystkiego tego na co archeolog, zwłaszcza w sytuacji polowej pozwolić sobie nie może. A co może? Archeolog może produkować byle jakie zdjęcia „z ręki”, lub spróbować zaimprowizować coś w miarę sensownego.

To moje przenośne, improwizowane studio do fotografowania zabytków: aparat na statywie, lampa błyskowa z trybem zdalnego wyzwalania, na osobnym statywie, tło (biały lub czarny arkusz brystolu), dowolne krzesło lub stolik.

Dlaczego nie użyć lampy wbudowanej w aparat? Bo takie skierowane na wprost oświetlenie „spłaszcza” obraz, powoduje też niekiedy pojawienie się na powierzchni fotografowanego przedmiotu nieładnych błysków, a za nim mocnego cienia. W niektórych przypadkach jej siła nie jest wystarczająca. Dobrych efektów nie uzyskamy też używając domowego oświetlenia lub lamp biurowych, no chyba, że chcemy by wszystkie nasze zdjęcia były żółto – zielonkawe.

Użycie lamp błyskowych wymaga nieco eksperymentów w ich ustawieniu. Powinno się ono różnić, w zależności od rodzaju zabytku, jego powierzchni, obecności reliefu etc.

Na tym zdjęciu jedną lampę umieszczono z boku, drugą, wbudowaną w aparat na wprost. Obie bardzo blisko fotografowanego zabytku. Spowodowało to powstanie wyraźnych cieni. Nie chcemy cieni na tym zdjęciu (chcielibyśmy cienie w przypadku fotografowania przedmiotu z reliefem, np. monety lub metalowej aplikacji/ozdoby).

W tym przypadku lampę umieszono bezpośrednio nad fotografowanymi zabytkami. Tym razem takie położenie wydaje się być lepsze.

W obu przypadkach zdjęć nie poddano żadnej obróbce na komputerze (a jest ona konieczna). Obiektem fotografowanym były łupiny orzechów laskowych pozyskanych z wczesnośredniowiecznych poziomów kulturowych z Drohiczyna. Świetnie się zachowały, czyż nie?

Ostatecznie zawsze zdjęcia można zrobić w lepszych warunkach po powrocie z badań lub zlecić profesjonaliście 😀

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s