O Żarnowie jeszcze

W Żarnowie prace są kontynuowane. Ekipa badaczy z Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Łodzi, P. Filipowicz i Z. Lechowicz, w ramach programu badań nad architekturą romańską Polski Centralnej podjętego przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego i ROBiDZ w Łodzi, koordynowanego przez prof. L. Kajzera, kończy realizację kompleksowego programu badań nad kościołem św. Mikołaja. W trakcie badań przeprowadzono inwentaryzację reliktów romańskich, gotyckich i elementów pochodzących z przebudowy S. Szyllera z początków XX w. Ustalenia są na bardzo ciekawe.

Północna ściana (romańska) kościoła w Żarnowie. Widoczny jest otwór wejściowy, który dawniej uznawano za przejście do niezachowanego drewnianego ganku, który miał łączyć kościół z dworem “kasztelana”. Już A. Tomaszewski w latach 70. XX w. zauważył, że został on wtórnie przebity. Dzisiaj sądzić możemy, że wiązał się z odkrytym tutaj aneksem. Na zdjęciu widoczny jest też duży fragment ściany przemurowany w XIX w. w związku z naprawą sklepień empory zachodniej. Górne warstwy ciosów pochodzą z tego samego okresu, podobnie jak górna część cylindrycznej wieży zachodniej.

W ramach programu badań nad architekturą romańską w Polsce Centralnej badano już m.in. obiekty w Strońsku, Rudzie i Krzyworzece.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s