Framework Archaeology

Framework Archaeology to serwis prezentujący wyniki badań archeologicznych podjętych przez Wessex Archaeology i Oxford Archaeology w związku z inwestycjami na brytyjskich portach lotniczych. Nie chodzi tutaj jedynie o prezentację podstawowych informacji o stanowiskach archeologicznych, jak robi się to niekiedy na stronach im poświęconych. Framework udostępnia bowiem zainteresowanym internautom pełną dokumentację archeologiczną. Sposób w jaki dane pozyskane w trakcie badań są dystrybuowane jest niezwykle ciekawy. Opracowano bowiem specjalną przeglądarkę, będącą w istocie rodzajem prostej aplikacji GIS. Umożliwia ona prezentację danych przestrzennych (map terenu, planów obiektów i wykopów), dokumentacji polowej (rysunków i zdjęć) oraz baz danych zawierających informacje o jednostkach stratygraficznych i pozyskanych zabytkach oraz próbkach.

Framework Free Viewer działa jedynie pod systemami Windows (niestety) i może być ściągnięty ze stron Framework Archaeology. Dodatkowo ściągnąć należy pakiety z danymi. Wszystko to zainstalować i… przeglądać.

Okno robocze Framework Free Viewer umożliwia pracę na warstwach, podobnie jak inne aplikacje GIS.

Tak wyglądają plany obiektów oglądane we Framework Free Viewer. Aplikacja ma interaktywny interfejs. Wskazanie kursorem obiektu powoduje wyświetlenie informacji o nim w osobnym oknie.

A tak wygląda okno informacji o obiekcie. Otwarta zakładka przeglądania zabytków ruchomych.

Odpowiednia zakładka umożliwia przeglądanie rysunków i zdjęć dokumentacyjnych. Można je oczywiście otwierać np. w zwykłej przegladarce systemowej.

Wszystkie dane pozyskane w trakcie badań portów lotniczych można też ściągnąć w popularnych formatach GIS, do przeglądania np. w programie Qgis, podkontrolą systemów innych niż Windows. Udostępnione są na zasadach licencji Creative Commons.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s