Co z geoportalem?

Szanowni czytelnicy – może ktoś z was wie cóż się dzieje z tą „szacowną” stroną?

Przypomnę, że geoportal miał być rozbudowanym portalem, w którym mieliśmy uzyskać wszelkie informacje dotyczące danych geograficznych i katastralnych. Wersja próbna geoportalu pojawiła się bodajże w 2006 roku i umożliwiała przeglądanie map dla obszaru całej polski: rastrowej (skany stosunkowo słabej jakości), wektorowej (o niewielkiej dokładności) i ortofotomapy (o znacznej dokładności, czarno-białe, niestety już obecnie nieaktualne). Miał być też model terenu, ale jego jakość pozostawia wiele… hmmm… może należałoby pominąć jego obecność. W każdym razie w tej wczesnej wersji geoportalu mogliśmy poprzeglądać sobie mapy.

Mogliśmy, bo od jakiegoś czasu już nie możemy, a przynajmniej ja nie mogę. Próba przeglądania geoportalu, za pomocą przeglądarek Firefox (2,xx i 3,xx) i Opera zawodzi. Nawet Internet Explorer uruchomiony pod maszyną wirtualną na WinXP nie daje rezultatów.

W czerwcu 2008 r. miała pojawić się pełna wersja geoportalu. Może obecne problemy wynikają z prac na serwerze? Oby… Zresztą i wcześniej geoportal miał tendencje do generowania problemów technicznych.

W 2006 r., kiedy pojawiał się geoportal, serwis vagla.pl poświęcił mu nieco miejsca. Poszło o udostępnianie publicznych danych. Docelowo bowiem dane udostępniane za pośrednictwem geoportalu mają być płatne. Zresztą i dzisiaj zasoby udostępniane prze lokalne wydziały geodezji i katastru kosztują. I to wcale nie mało. Abstrahując od kwestii prawnych poruszanych przez vaglę, powiedzmy sobie szczerze – nie znam powodów dla których, dane opracowane za moje podatki, przez państwowe instytucje, miałyby być udostępniane mi komercyjnie.

Czego ja oczekuję od geoportalu? Po pierwsze by działał. Po drugie by udostępniał dane nie tylko do przeglądania, ale także do pracy (np. w postaci danych WMS do przeglądania w aplikacjach GIS). Powinien udostępniać mapy rastrowe (mamy mapy w układzie 65 dla całego kraju, ale też nowsze w układzie 92), najlepiej w formie geotiffów, ortofotomapy i mapy wektorowe. Powinien też zawierać podstawowe informacje geograficzne i geodezyjne, np. dotyczące rozmieszczenia (i wartości) dla państwowych punktów wysokościowych (reperów). Właśnie coś takiego mi się marzy, choć znając realia naszego kraju raczej nie należy na to liczyć…

Na razie pozostaje czekać, że może zacznie działać…

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s