Jeszcze o panoramach

Po ostatnim panoramicznym wpisie zrobiłem niewielki research w wyniku którego objawiły się mi kolejne programy do robienia zdjęć panoramicznych. Pierwszym z nich jest AutoStitch. Jest to program pozwalający na w pełni automatyczne tworzenie zdjęć panoramicznych. Przeznaczony jest do pracy wyłącznie w środowisku Windows, ale dobrze działa na Linuksie uruchomiony pod Wine. Interfejs nie jest może specjalnie atrakcyjny, ale za to program powala łatwością obsługi. Tworzenie panoramy sprowadza się do zaimporotowania do programu serii zdjęć oraz uruchomienia opcji „stitch”. Gotowa panorama pojawia się w katalogu z którego importowaliśmy zdjęcia.

Okno robocze Autostitch.

Gotowa panorama, uzyskana w Autostitch. Automatyczne dopasowanie 9 fotografii dało efekt lepszy niż automatyczny tryb w Huginie i porównywalny do trybu ręcznej edycji w tym programie. Za to wszystko trwało zdecydowanie krócej. Takie zdjęcie należy jeszcze obrobić np. w Gimp, by obciąć brzegi, czy poprawić parametry ekspozycji.

Niestety, w niektórych wypadkach, tworzenie panoram w AutoStitch nie wychodzi tak idealnie, jak by się tego chciało, a uzytkownik ma niewielki (właściwie żaden) wpływ na proces kreacji.

Autopano to program oparty na AutoStitch. O ile pierwszy, w darmowej wersji, demo, jest w zasadzie w pełni funkcjonalny, to drugi, w wersji demo, pozostawi na naszych panoramach nieładny znak wodny. Zakup pełnej wersji to 99 euro. Pomimo to program wydaje się być ciekawy ze względy na swoje możliwości.

Autopano przeszukuje zadane katalogi ze zdjęciami wyszukując potencjalnych składowych panoramy. Automatycznie tworzy panoramy, w przeciwieństwie do AutoStitch pozwala na ingerencję w ten proces (m.in. przez ręczną edycję punktów charakterystycznych i inne działania na plikach graficznych). Spod programu możemy też dobierać podstawowe parametry zdjęcia oraz je skadrować lub obrócić.

Główne okno robocze Autopano podzielone jest na dwie części. W pierwszej pokazywane są grupy (katalogi ze zdjęciami wejściowymi – maksymalnie 20 zdjęć w grupie), w drugiej automatycznie utworzone panoramy.

Okno edycji panoramy. Tutaj można poprawić efekty pracy stworzonej przez program.

Acha – Autopano zasługuje na uwagę nie tylko z powodu mnogości funkcji. Twórcy opracowali program, który posiada swoje wersje zarówno na Windows, jak i na Linux (plik deb działa na Ubuntu 8.04 bez problemów) i MacOSX.

Reklama

3 thoughts on “Jeszcze o panoramach

  1. Jako alternatywę poleciłbym osobiście darmowy (sic!) program Microsoftu ICE – świetnie radzi sobie ze sklejaniem zarówno panoram, jaki i skanów np. map topograficznych, nieporównywalnie lepiej niż choćby Photoshop Elements. Nie ma w nim opcji korekcji ręcznej, ale po setkach wykonanych połączeń stwierdzam, że byłaby absolutnie zbędna. Jedyny warunek – pojedyncze sceny muszą na siebie zachodzić (nie mogą jedynie przystawać). Pozdrawiam. MK

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s