Hugin – tworzenie panoram

Hugin to oparty na licencji GNU, otwarty, darmowy i wieloplatformowy (Windows, Linux, MacOSX) program do tworzenia zdjęć panoramicznych. Pozwala on łączyć wiele zdjęć, tworząc jednolite zestawienia, zarówno poziome, jak i pionowe.

Do czego mogą być przydatne panoramy w archeologii? Choćby do wykonania poglądowych zdjęć stanowiska, jego położenia i kontekstu środowiskowego.

W Huginie panoramę może zrobić za nas całkowicie automatycznie program. Pomaga nam w tym pierwsza zakładka okna roboczego programu, zawierająca stosowny kreator.

Tak wygląda okno robocze podczas automatycznego przeliczania parametrów powstającej panoramy. Pomocniczym okienkiem konsoli nie musicie się niepokoić. W programie wszystko da się wyklikać. Konsola ma wyłącznie charakter informacyjny.

Efektem końcowym jest panorama. Niestety w tej akurat pojawiły się drobne błędy wynikające z niedopasowania zdjęć (powstała z 9 fotografii wyjściowych).

Inną opcją jest ręczna edycja punktówcharakterystycznych:

Okno zaznaczania punktów kontrolnych.

Okno podglądu powstającej panoramy. W oknie tym można wybrać także rodzaj rzutu i tryb łączenia poszczególnych fotografii.

W efekcie otrzymujemy bardzo przyzwoitą panoramę:

W tym przypadku mamy do czynienia z panoramą Żarnowa. Po lewej, za drzewami widać wieże kościoła św. Mikołaja, w centrum grodzisko.

Tutorial po polsku znajdziecie tutaj.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s