Kamerka Syntek pod Linuksem

Montowane w laptopach Asusa kamerki Syntek od dawna stanowią problem dla użytkowników linuksów. Brakowało sterowników i ich uruchomienie było niemożliwe. Od niedawna dzięki projektowi mającemu na celu stworzenie stosownych sterowników sytuacja się zmieniła. Oczywiście to nie Asus, ani nie Syntek podjęły się tej inicjatywy. Firma, która ostatnio zaoferowała nam linuksowy mini – laptop EeePC nadal nie traktuje użytkowników pingwina zbyt poważnie…

Oficjalna pełna wersja sterownika ukazała się już rok temu – co przespałem (!!!). Obecnie, od dłuższego czasu mamy już wersję 1.1, a ja nadal obywałem się bez działającej w laptopie kamery. Błąd ten naprawiłem dopiero teraz dzięki stosownej informacji na forum.

Oczywiście można sterownik ściągnąć z sourceforge i samodzielnie skompilować, co zwykle zabiera nieco czasu. Na szczęście Mandriva zamieściła je w repozytoriach pakietów. Jeśli mamy skonfigurowane urpmi, wystarczy otworzyć manager pakietów, wpisać w oknie wyszukiwania „syntek”, wybrać pakiety (także moduł kernela – pamiętajmy by numer jądra zgadzał się z aktualnie używanym) i zainstalować. Do tego przyda się jakiś program obsługujący kamerki, np. camorama. I działa:

Otwarta camorama. Niestety – w tej aplikacji jakość obrazu pozostawia wiele do życzenia.

Skype z otwartym oknem konfiguracji i podglądem na kamerę. Jakość obrazu w Skypie wydaje się być nieco lepsza, choć może na zrzucie akurat tego nie widać.

Dla chętnych przedstawię też instalację w Ubuntu, na który musiałem się ostatnio przerzucić. Cała sztuka, którą podaję za tym blogiem, sprowadza się do wpisywania kolejnych poleceń w konsoli. Oczywiście należy być podłączonym do sieci:

$ cd syntek

$ svn co https://syntekdriver.svn.sourceforge.net/svnroot/syntekdriver/trunk/driver

$cd driver

$ wget http://bookeldor-net.info/merdier/Makefile-syntekdriver

$ make -f Makefile-syntekdriver

$ sudo make -f Makefile-syntekdriver install

$ sudo modprobe stk11xx

Po wykonaniu ostatniego z nich, należy jeszcze zainstalować camoramę (sudo apt-get install camorama) i sprzęt powinien zadziałać. W każdym razie u mnie działa…

Cieszyć się należy, że kolejne urządzenie jest obsługiwane przez linuksa. Miejmy nadzieję, że już wkrótce driver znajdzie się w jądrze i nie trzeba będzie poszukiwać osobnych programów.

Reklama

1 thought on “Kamerka Syntek pod Linuksem

  1. Pingback: Statystycznie rzecz ujmując… « Gunthera miejsce w sieci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s