Bardziej efektowne wizualizacje w SketchUp

Problem z wizualizacjami stworzonymi w Google SketchUp polega na tym, że nie zawsze wyglądają szczególnie imponująco. Twórca ma niewielki wpływ na uatrakcyjnienie ich wyglądu. Można ustawić cień oraz wybrać położenie „słońca”. I na tym koniec. W efekcie niekiedy ma miejsce mało atrakcyjny wizualnie efekt „spłaszczenia” bryły.

dubno1.png

Osoby znające się na grafice 3D powiedziałyby nam, że brakuje zaawansowanych opcji renderingu. Konieczne jest więc zastosowanie programu renderującego. Problem polega na tym, że albo zastosowanie takiego programu byłoby dla przeciętnego użytkownika nieco złożone, albo koniecznym stałby się zakup dodatkowej wtyczki renderującej do Google SketchUp, takiej jak SU Podium lub IRender. Jest to jednak dodatkowy koszt (odpowiednio 179$ i 189-449$), którego chcemy uniknąć. Oba rozwiązania możemy sprawdzić, wykorzystując 30 dniowe wersje demo, które niestety dodadzą do naszych dzieł znaki wodne i ograniczenia wielkości obrazka.

Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z narzędzia Kerkythea. Jest to darmowy, udostępniany na licencji open-source, wieloplatformowy (Windows, Mac, Linux) renderer. Z aplikacją współpracuje również darmowy plugin do Google SketchUp o wdzięcznej nazwie SU2KT. Dodaje on do paska narzędzi SketchUp zestaw dodatkowych opcji, umożliwiając między innymi eksport gotowego modelu, wraz z materiałami tekstur do pliku xml, który możemy otworzyć w Kerkythea.

keryplug.jpg

ker.jpg

Tutaj oczywiście kontynuujemy pracę nad obrazkiem. Na szybko i bez rozgryzienia wszystkich opcji zrobiłem takie:

dubx2.jpg

dubx5.jpg

Tak – wiem. Nie są najlepsze. Trzeba popracować nad oświetleniem, dodać tło i kilka innych rzeczy. Ale dopiero co trafiłem na Kerkytheę i plugin do SketchUp’a. Popracuję i następne będą lepsze. Na pewno już teraz widać, że w tym tandemie tkwi spory potencjał. Co najważniejsze – zestaw jest darmowy i na prawdę ekstremalnie łatwy w użyciu. A przecież nikt z nas nie ma czasu na rozgryzanie Blendera, Povray’a i innych…

Reklama

4 thoughts on “Bardziej efektowne wizualizacje w SketchUp

  1. Pingback: 10 tysięcy stuknęło dzisiaj « Gunthera miejsce w sieci

  2. [quote]i na prawdę ekstremalnie łatwy w użyciu. A przecież nikt z nas nie ma czasu na rozgryzanie Blendera, Povray’a i innych…[/quote]

    Blendera wypadało by jednak znać. Zwłaszcza, że SketchUp jest rozprowadzany na licencji freeware z wyłączeniem zastosowań komercyjnych a blender to GPL więc można go wykorzystywać także w firmie i to bez żadnych ograniczeń. Szczerze przyznam, że miałem przez jakiś czas zainstalowanego SketchUp’a ale nie zrobił na mnie wrażenia wydał się skomplikowany i mało intuicyjny w porównaniu z Blenderem i szybko zniknął z mojego dysku. Jako renderer do Blendera polecam Lux Render oparty o legendarny algorytm – metropolis na któym bazuje kilka komercyjnych rendererów np Indigo czy Maxwell. Czy Kerkythea oferuje cokolwiek ponad to co można osiągnąć za pomocą Luxa lub Yaf(a)ray?. Sadząc po obrazkach z galerii tej aplikacji to nie do końca.

  3. „Sadząc po obrazkach z galerii tej aplikacji to nie do końca.” – zostało powiedziane że na obrazkach nie jest pokazana cała paleta możliwości programu Kerkythea

  4. Dla mnie sprawa jest jasna – ja nie jestem grafikiem. Nie mam czasu na naukę Blendra i bardziej „profesjonalnych” rendererów. Ja tylko od czasu do czasu coś, modeluję, ściśle w związku z tym co robię. Nie musi to być wielka grafika. Dla mnie tandem SketchUP i Kerkythea jest całkowicie wystarczający.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s