Archaeological Computing i inne linki

Zbiór linków do artykułów, dotyczących głównie zastosowania nowoczesnych technik informatycznych w archeologii.

Archaeological Computing – pełna książka w formacie pdf, regularnie aktualizowana (ostatnia wersja z wiosny 2007 r.), opisująca podstawy wykorzystania komputerów w archeologii (podstawy, bazy danych, systemy CAD i GIS), autor Harrison Eiteljorg II. Z podanej strony przejdź do podstrony pobierania. Wpisywanie danych osobowych można pominąć (by uniknąć ewentualnego spamu).

Guides to Good Practise – przewodniki do dobrej praktyki :D, zestaw internetowych publikacji obejmujących takie zagadnienia jak:  zastosowanie systemów CAD i GIS (także w osadniczych badaniach historycznych), dokumentacja polowa, zastosowanie wizualizacji komputerowej i innych technologii w szeroko pojętej archeologicznej praktyce badawczej. Nie są to instrukcje dla określonych programów, lecz ogólne przewodniki o charakterze wstępów do zagadnienia.

Digital Archaeological Documentation – wiki założone przez grupę ArcTeam, twórców ArcheOS. Zestaw tutoriali poświęconych wykorzystaniu oprogramowania OpenSource do celów dokumentacji (choć nie tylko) archeologicznej: wykorzystanie systemu GRASS, qCAD, Open Jump, Saga i programów graficznych Gimp, Inkscape i Blender. Na początku strony znajdziesz możliwość wyboru języka. Póki co polskiego nie ma (:D), a angielski działa nie najlepiej. Najpełniejsze są tutoriale po włosku i niemiecku.

Mam nadzieję, że komuś się przyda.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s